Voda zabila na Haiti už viac ako tisíc ľudí. Teraz prináša hrozbu chorôb. FOTO - REUTERS
Situácia je dramatická. Chýba hlavne pitná voda. Ľudia používajú vodu, v ktorej ležia uhynuté zvieratá. V nej varia aj perú. Väčšina ulíc najpostihnutejšieho mesta Gonaives je ešte stále po kolená zatopená.
"Najväčší problém je voda a s pribúdajúcim časom bude stále horšia," povedal agentúre AFP Joe Fay z mimovládnej organizácie OXFAM. Podľa neho sa o chvíľu začne šíriť cholera a týfus. "Podvýživa, dehydratácia, hnačky, to všetko môže zabiť malé deti."
Fay to nehovorí ako teoretické varovanie. Presne tento scenár sa odohral už v máji tohto roku, keď po záplavách na Haiti zomrelo viac ako 1200 ľudí. Fay vtedy na Haiti pomáhal.
Lekár z Medzinárodnej federácie Červeného kríža David Dofara upozorňuje, že ešte vážnejšie ako cholera, týfus či žltačka by to na Haiti mohlo byť s maláriou. Aj normálne je tu množstvo komárov, teraz vo vode plnej rozkladajúcich sa zvierat sa budú rodiť ešte viac a ak sa tu objaví malária...
Problémom nie sú len mŕtve zvieratá. Záchranári si nevedia poradiť ani s mŕtvymi ľudskými telami. Je ich priveľa a spod klesajúcej vody sa vyplavujú stále nové. Nestíhajú ich pochovávať. V stredu preto začali telá pochovávať do masových hrobov.
Zlá je aj situácia s potravinovou pomocou. Je jej málo a prichádza pomaly. Ľudia sa preto o každý kus chleba bijú. Vojaci OSN, ktorí na Haiti majú dozerať na mier, sa tak zmenili na humanitárnych pracovníkov a strážcov dodávok jedla a liekov. Včera už museli opakovane strieľať do vzduchu, aby upokojili dav. (čtk, kos)