Japonská vláda, v snahe zaujať voličov pred júnovými voľbami, včera predstavila nový balík ekonomických opatrení, ktoré by mali zastaviť pokles cien akcií. Tie sa počas tohto týždňa držali na 15-ročnom minime. Balík, ktorý na posúdenie predložil premiér Jorširo Mori, obsahuje opatrenia ako úprava daní alebo vytvorenie špeciálneho fondu na nákup akcií.
Na rozdiel od predošlých záchranných balíkov, ktoré boli zamerané na masívne investície do verejných výdavkov, sa vláda tentokrát viac zamerala na akciový trh. Aby sa navrhnuté kroky mohli uskutočniť, treba zmeniť niektoré zákony. To by sa malo stať v blízkom čase, keďže vláda plánuje predložiť novely zákonov už na najbližšej schôdzi parlamentu.
Na základe navrhnutých opatrení bude treba zmeniť niektoré zákony o daniach, keďže by mala klesnúť daň z dividend. Okrem toho bude vytvorená agentúra na nákup akcií, ktoré rôzne firmy navzájom vlastnia. Prevody takýchto akcií zvyknú v marci akcelerovať, čo má negatívny dopad na kapitálový trh. Tieto opatrenia by mali podľa Moriho kabinetu prispieť k obnoveniu dôvery k japonskému akciovému trhu.
Balík okrem toho obsahoval aj výzvu smerom k Bank of Japan aby ešte viac uvoľnila menovú politiku (znížila cenu úverov) a prijala za svoj cieľ udržanie cenovej stability. Požiadavka vypracovať štúdiu o menovej reforme (znížiť hodnotu bankoviek zo 100 jenov na 1 jen) bola na poslednú chvíľu stiahnutá.
Predstavenie balíka ekonomických opatrení nebol žiadnym prekvapením. Trhy očakávali tieto opatrenia na základe správ, ktoré už tento týždeň presiakli von. „Balík je sklamaním, keďže neobsahuje žiadne hlbšie zmysluplné reformy,“ povedal Jeremy Hawkins z Bank of America. Okrem toho spory japonských ministrov o hodnote jenu zatienili prezentáciu balíka.
Takeo Hiranuma, minister obchodu, vyhlásil, že slabý jen je dobrý pre ekonomiku, lebo podporí export. Na druhej strane minister ekonomiky Taro Aso mu oponoval, že žiadna krajina nemôže byť nadšená poklesom hodnoty svojej meny, lebo zahraniční investori nebudú mať záujem investovať v takejto mene. Muž, ktorý však má v tomto smere najsilnejšie slovo, minister financií Kijči Mijazawa povedal, že investori sa nemusia báť toho, že Japonsko bude umelo usmerňovať svoju menu. (gk, reuters)