Riháb Táháová, doktorka Baktéria a Húda Sálih Mahdí Ammašová, doktorka Antrax. FOTO - ČTK/AP
BAGDAD - Iračania chystajú prepustenie jednej z dvoch žien, ktoré boli zodpovedné za vývoj Saddámových zakázaných zbraní. Riháb Taháovú, známu ako doktorka Baktéria, prepustia podmienečne - zrejme na kauciu, pretože podľa národného bezpečnostného poradcu Kassíma Daúda "nie sú proti nej žiadne dôkazy". Daúd tiež povedal, že prepustenie je otázkou niekoľkých dní. Húdu Sálih Mahdí Ammašovú - pani Antrax - by podľa niektorých zdrojov mohli prepustiť tiež.
Spojené štáty však informácie o skorom prepustení včera popreli.
Práve oslobodenie žien z irackých väzníc požaduje skupina Tawhíd a džihád Músú Zarkáwího výmenou za život britského rukojemníka Kena Bigleyho. Jeho dvoch spoločníkov Američanov Eugena Armstronga a Jacka Hensleyho už teroristi zabili. Smrť Hensleyho oficiálne potvrdilo americké veľvyslanectvo v Bagdade.
Iračania tvrdia, že medzi oznámením o prepustení prominentiek irackého režimu a požiadavkami únoscov nie je žiadna súvislosť. Pozorovatelia však takéto vysvetlenie považujú za smiešne.
Stále tiež nebolo jasné, či Zarkáwí požaduje prepustenie len týchto dvoch žien. Američania hovoria, že vo väzení viac žien nie je, iracké zdroje ich však uvádzajú stovky.
Správy o prepustení Taháovej a Ammašovej posilňovali nádeje Bigleyho rodiny na jeho vyslobodenie. Rodina opäť apelovala na britskú vládu, aby robila všetko pre jeho prepustenie. Londýn tvrdí, že vyjednávať s teroristami nebude. Tí tvrdia, že ak ženy neprepustia, Bigley bude nasledovať Armstronga a Hensleyho.
V katarskej televízii al-Džazíra sa v stredajšej diskusii debatovalo o tom, či je oprávnené brať rukojemníkov. Šejch Abdel Džabár, ktorého organizácia často vyjednáva s únoscami, tvrdil, že zabití Američania a Brit spolupracovali s "okupantmi", a preto je ich únos v inej pozícii ako únos talianskych humanitárnych pracovníčok či francúzskych novinárov.
V Bagdade zatiaľ umierali ľudia pri teroristickom útoku a prestrelkách v šiítskej štvrti Sadr, kam sa údajne z Nadžafu presunuli bojovníci z milícií radikála Muktadu Sadra. V bojoch tam včera zahynulo najmenej 15 ľudí.
Ďalších najmenej 11 zabil samovražedný atentátnik, ktorý odpálil nálož v aute neďaleko miesta, kde sa do služby v národnej garde hlásili stovky irackých mužov.
(mik, reuters)
Prečo chcú teroristi pani Antrax a doktorku Baktériu
Medzi 55 najhľadanejšími prominentmi Saddámovho režimu je jediná žena: Húda Sálih Mahdí Ammašová. Na tajnom 300-člennom zozname, ktorý vypracoval Pentagon, je ich niekoľko. Je tam aj Riháb Taháová. Muži sú však v jasnej prevahe.
Neznamená to, že by ženy páchali menej zla. Obe členky Saddámovho tímu na vývoj chemických a biologických zbraní riadili brutálne experimenty na zvieratách a pravdepodobne aj na ľuďoch. Zbrane, ktoré vyvíjali, mali spôsobiť pomalé umieranie v ťažkých bolestiach.
Skôr to odráža postavenie žien v irackej spoločnosti. Za Saddáma sa nemuseli skrývať do šatiek, mohli študovať na univerzitách, ale inak sa ich rovnoprávnosť s mužmi prejavila hlavne v tom, že mohli a museli pracovať.
Do skutočného vedenia štátu či jedinej povolenej strany Baas sa ich dostalo minimum. Ammašová a Taháová boli výnimkami. Za svoj úspech však tiež vďačili len mužom. Tí ich dostali k Saddámovi a pri ňom ich udržala len bezmedzná lojalita.
Ammašová, prezývaná pani Antrax, bolo dcérou exministra obrany a jedného zo zakladateľov Baasu. Vraj mala tiež blízko k Saddámovmu synovi Kusajovi.
Taháovú, ktorú volajú doktorka Baktéria, ledva priemernú študentku so západným vzdelaním zase vytiahol prominentný iracký mikrobiológ Abdul Násir Hindáví. Potom sa šikovne vydala za ministra ropného priemyslu a bývalého zbrojárskeho šéfa Ámira Muhammada Rášida Ubajdího. Ich vzťah sa označoval za romancu z OSN. Zoznámili sa totiž na pôde svetovej organizácie, kde obhajovali iracké zbrojné programy.
Obe ženy podľa zbrojných inšpektorov spájalo západné vzdelanie, absolútny nedostatok vedeckej etiky, nacionalizmus a sklony ku klamstvám. Taháová bola navyše agresívna, a keď sa dostala pod tlak, hádzala po inšpektoroch OSN stoličky. Do poslednej chvíle však boli lojálne a o zbrojných programoch nepovedali ani slovo. Nahrávalo im aj to, že dôkazy o nich sa zatiaľ nenašli. Tvrdilo sa, že kryli niekoho vyššie postaveného.
Po páde Saddáma sa obe vydali Američanom. Okolnosti nie sú známe: podľa niektorých zdrojov to bolo skôr tak, že v Sýrii im povedali, že už ich tam nechcú. Teraz je vraj jedna z nich nalomená a mohla by povedať, kam Saddám skryl zbrane. To nevyhovuje teroristom, ktorí majú na ne zálusk, a tak zosnovali divadlo s rukojemníkmi.