Týždenník Trend a denník SME zorganizovali v spolupráci s agentúrou Focus anketu, ktorej cieľom bolo zmapovať podnikateľské prostredie na Slovensku očami malých podnikateľov. Odozva podnikateľov bola veľmi bohatá.
Väčšina z nich nie je s podnikateľským prostredím ani veľmi spokojná a ani veľmi nespokojná. Takmer štvrtina oslovených podnikateľov je spokojná. Z nich väčšinu tvoria "noví" podnikatelia, ktorí začali podnikať po roku 1998. Spokojnosť je najviac charakterisická pre Bratislavský kraj a najmenej pre Košický. Ukázalo sa, že neexistuje priama súvislosť medzi pocitom spokojnosti a veľkosťou firmy podľa tržieb.
Podnikateľskú budúcnosť by väčšina respondentov videla rada s nižšími odvodmi na dôchodkové, zdravotné a sociálne poistenie. Dve tretiny z nich označilo práve odvody za najväčšiu prekážku podnikania a väčšina by v prípade možnosti presadzovala ich zníženie. Okrem iného by to pre mnohých podnikateľov uvoľnilo priestor na prijatie ľudí.
Zo zmien, ktoré ovplyvnili život podnikateľov, väčšina oslovených v prieskume vyzdvihla lepšiu prácu obchodného a živnostenského registra. Naopak, najmenej frekventovanou odpoveďou na otázku, čo sa zlepšilo, boli prokuratúra a súdy.
Dotazníky vyplnilo 2 795 živnostníkov a malých podnikateľov, z ktorých väčšina podniká sama. Mohla tak vzniknúť štúdia, ktorá však nie je reprezentatívnym prieskumom, keďže spôsob oslovenia podnikateľov mal podobu ankety. To znamená, že ak napríklad 66 percent z oslovených považuje za najväčší problém v podnikaní výšku odvodov, nemusí to odzrkadľovať väčšinový názor podnikateľov. Na druhej strane ale určite existuje na Slovensku nezanedbateľná časť ľudí, malých podnikateľov, ktorá zdieľa daný názor. (eko)
Spokojní, nespokojní a neutrálni
Účastníci prieskumu mohli vyjadriť mieru spokojnosti na sedembodovej škále. Sedem bodov znamenalo veľmi nespokojný, jednotka opak.
V strede škály je číslo 4. Tých, ktorí hodnotili podmienky podnikania na Slovensku lepšie ako štvorkou, čiže jednotkou, dvojkou atrojkou, sme nazvali "spokojnými". Celkové hodnotenie je blízko stredu, mierne posunuté k nespokojnosti. Priemer odpovedí všetkých respondentov je 4,6 bodu. Opýtaných, ktorí svoju spokojnosť spodmienkami pre podnikanie vyjadrili najbližšie k priemeru a síce číslami 4 a 5 sme označili ako "neutrálnych". Zostávajú tí účastníci štúdie, ktorí majú najvyššie výhrady a sú jednoznačne nespokojní, čo sa prejavilo na ich voľbe šestky a sedmičky. V súlade s ich postojom je pomenovanie "kritickí".
Tieto tri skupiny respondentov sa výrazne líšia nielen vhodnotení podmienok ale aj v ďalších odpovediach. Každá má iné problémy a iné požiadavky aj keď v niektorých otázkach však panuje vzácna zhoda.