Minister zdravotníctva Rudolf Zajac je spokojný. Dosiahol, čo chcel. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Ide o Miroslava Abelovského, Gustáva Krajčiho, Ladislava Polku, Ivana Kiňa, Igora Pinkavu a Jána Mikolaja. Reformu podporili aj odídenec z opozičnej KSS Herman Arvay a bývalí členovia SDKÚ a dnes poslanci za Slobodné fórum Ivan Šimko a Alexej Ivanko.
Podpora nezávislých poslancov Roberta Nemcsicsa a Zuzany Plhákovej sa očakávala. Najväčším prekvapením je, že za reformu hlasoval Bohumil Hanzel, poslanec Smeru.
"Tento parlamentný systém stojí na nezávislých poslancoch. Treba sa spýtať finančných skupín, ktoré pôsobia v zdravotníctve, čo komu dali," povedal po schválení reformy predseda Smeru Robert Fico.
"V lete som bol trikrát hospitalizovaný a videl som, ako funguje naše zdravotníctvo, a som hlboko presvedčený, že treba urobiť reformu," vysvetľuje svoje hlasovanie Hanzel. Napriek tomu, že stranícke odporúčanie bolo reformu nepodporiť, je presvedčený, že urobil správny krok.
Abelovský reformu podporil, lebo "prešlo všetkých päť pozmeňujúcich návrhov, ktoré som dal".
Podľa neho o kupčení s hlasmi hovoria tí, ktorým táto reforma odrezala zdroje príjmov, ako príklad uviedol distribútorov liekov.
"Od začiatku sme tvrdili, že sme konštruktívna opozícia a podporíme tie zákony, ktoré budú prinášať úžitok a táto reforma bola potrebná," povedal Krajči. Reformu sa rozhodol podporiť po tom, ako prešli všetky pozmeňujúce návrhy, ktoré chcel.
Ivan Šimko povedal, že občanom pred voľbami sľuboval zdravotnícku reformu.
"K pôvodne predloženým zákonom som mal výhrady, ale počas ich prerokúvania vo výboroch a v parlamente sa vyriešili," povedal Šimko. Išlo mu najmä o možnosť slobodne si vybrať lekára. To, že väčšina poslancov Slobodného fóra reformu nepodporila, považuje za normálne, "v demokratickej spoločnosti je normálne a dobré, že máme rozdielne názory na vec". Premiér Mikuláš Dzurinda bývalému partnerovi odkázal, že dvere do SDKÚ má otvorené. "Založil som SF a mienim v ňom ďalej pracovať," hovorí Šimko.
"Ak by sa schvaľovali pôvodne navrhnuté zákony, určite by som ich nepodporil, ale po tom, ako sa zapracovali pozmeňujúce návrhy, som tak urobil," povedal Ivanko z SF. Reforma je podľa neho nevyhnutná, lebo súčastný stav bol zlý a neudržateľný.
Smer potrestá Hanzela za podporu reformy
BRATISLAVA - Predsedníctvo Smeru sa dnes bude zaoberať hlasovaním poslanca strany Bohumila Hanzela, ktorý navzdory názoru strany podporil zdravotnícku reformu. "Smer nebude nikdy tolerovať hrubé porušenie línie, hodnôt a sociálnodemokratického programu strany," hovorí predseda Smeru Robert Fico. "Vyjadril som vlastný názor, som presvedčený, že je správny a stojím si za ním," povedal Hanzel pre SME.
O Hanzelovi sa v minulosti špekulovalo, že by sa mal stať veľvyslancom vo Švédsku. "Táto otázka bola otvorená naším predsedom, nie koalíciou a keby sa to spájalo s mojím hlasovaním, nereflektoval by som na to," povedal Hanzel. Už pol roka sa vraj na tému Švédsko s nikým kompetentným nerozprával.
Fico nechcel komentovať, či Hanzelovo hlasovanie môže súvisieť s jeho prípadným vymenovaním za veľvyslanca. Nechcel ani povedať, aký postih navrhne.
"Verím, že kolegovia budú rozumní a nebude žiadne radikálne vyvodzovanie dôsledkov," povedal Hanzel pre agentúru SITA. Možné je, že ho Smer vylúči z poslaneckého klubu, najtvrdším variantom by bolo vylúčenie zo strany. V oboch prípadoch by sa Hanzel stal nezávislým poslancom a Smer by sa oslabil. (rk)
Kto ako hlasoval
Návrh zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti
Na hlasovaní bolo prítomných 147 poslancov, za hlasovalo 83, proti 62.
Za
kompletné poslanecké kluby SDKÚ, SMK, ANO a až na jedného poslanca KDH (Sabolová sa rovnako ako pri prvých dvoch návrhoch zákonov hlasovania zdržala),
2 z SF - Šimko, Ivanko,odídenkyňa z klubu SDKÚ Plháková,
2 niekdajší členovia ANO - Danko, Nemcsics,
8 nezávislí poslanci, ktorí vo voľbách kandidovali za HZDS - Abelovský, Gabriel, Kiňo, Krajči, Mikolaj, Pinkava, Polka a Žiak (v utorok sa Gabriel hlasovania zdržal, Žiak hlasoval proti),
niekdajší člen KSS Arvay, v Hanzel zo Smeru.
Proti
kompletný poslanecký klub KSS a až na neprítomnú Muškovú aj HZDS,
poslanecký klub Smeru s výnimkou Hanzela a neprítomného Zalu,
niekdajší člen HZDS Tkáč,
niekdajší člen KSS Hopta,
trojica poslancov z SF (Martináková, Navrátilová, Hurban).
Návrh zákona o zdravotnej starostlivosti
Na hlasovaní bolo prítomných 146 poslancov, za hlasovalo 82, proti 61,
Za
tí istí čo predtým, len Danko podľa hlasovacieho zariadenia nehlasoval (vraj hlasoval za)
Proti
tí istí čo predtým, len Cuper podľa hlasovacieho zariadenia nebol prítomný (vraj hlasoval proti)
Návrh zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti
Na hlasovaní bolo prítomných 146 poslancov, za hlasovalo 82, proti 61.
Za
všetci tí, čo hlasovali za predošlé návrhy zákonov (aj Danko), len Martinčeková z SDKÚ podľa hlasovacieho zariadenia nebola prítomná
Proti
všetci tí, čo hlasovali proti predošlým návrhom zákonov (aj Cuper), len Martináková z SF sa hlasovania zdržala
Návrh zákona o záchrannej zdravotnej službe
Na hlasovaní bolo prítomných 147 poslancov, za hlasovalo 88, proti 52.
Za
popri tých, čo hlasovali za všetky návrhy zákonov aj Martináková, Navrátilová, Opaterný a Hurban (všetci z SF) a aj exkomunista Hopta
Proti
zvyšní prítomní poslanci okrem Sabolovej z KDH a šiestich poslancov z KSS, ktorí sa hlasovania zdržali (joč)
Šesť reformných zákonov
Zákon o zdravotnej starostlivosti
Definuje zdravotnú starostlivosť, rozlišuje služby (doprava, strava v nemocnici), ktoré môžu byť spoplatnené, a zdravotnú starostlivosť, ktorá je buď plne, alebo čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia.
Zákon o zdravotnom poistení
Zavádza dva druhy poistenia - verejné, ktoré bude občan, zamestnávateľ a štát povinne odvádzať zdravotným poisťovniam. Individuálne poistenie si ako vlastný produkt môže zaviesť každá poisťovňa.
Určuje odvody do zdravotného poistenia.
Zákon o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou
Transformuje zdravotné poisťovne na akciové spoločnosti, pričom 100-percentným vlastníkom najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne zostane štát.
Zriaďuje Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý bude kontrolovať činnosť poisťovní.
Určuje spôsob transformácie poisťovní na akciové spoločnosti, založenie akciovej spoločnosti.
Určuje podmienky na ukladanie sankcií pre poisťovne, uzatváranie zmlúv s poskytovateľmi.
Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti
Transformuje štátne nemocnice a ústavy na akciové spoločnosti. Určuje podmienky, za akých môžu vykonávať zdravotnú starostlivosť.
Stanovuje podmienky vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, postavenie komôr.
Zákon o záchrannej zdravotnej službe
Rýchlu zdravotnú službu označil za neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Službu budú zabezpečovať operačné strediská záchrannej zdravotnej služby a poskytovatelia.
Zavádza sankcie, ak záchranka nevyštartuje na výjazd do jednej minúty a tiež sankcie za to, ak lekár záchranky nevyhotoví zápis o zásahu a neodovzdá ho v nemocnici alebo pacientovi.
Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti
Určuje mechanizmus katalogizácie výkonov a chorôb, choroby delí na prioritné a menej prioritné. Prioritné choroby a výkony, ktoré s nimi súvisia, budú plne hradené z poistenia. Pri menej prioritných chorobách sa počíta s tým, že na liečbu doplatí pacient. Koľko, určí vláda na návrh ministerstva.
Dáva väčší dôraz na prevenciu, ktorá bude plne hradená z verejného poistenia. (dro)