Juliane Köhlerová (Eva Braunová) a Bruno Ganz (Hitler) vo filme Der Untergang.
V Nemecku sa ozývajú hlasy, že nastal čas vyrovnať s minulosťou a svojimi traumami. Najvhodnejším spôsobom, ako to urobiť, je vraj film. Či sa to podarí filmu Der Untergang (Zánik) o posledných dvanástich dňoch Adolfa Hitlera, ktorý sa v Nemecku začal premietať minulý piatok, na tom sa zatiaľ filmoví kritici, historici a politici nezhodli.
Doteraz bol v nemeckej kinematografii Hitler zobrazovaný len ako vedľajšia postava. Vo filme, ktorí napísal a produkoval Bernd Eichinger a režíroval Oliver Hirschbiegel, je však hlavnou postavou. A nevydáva v ňom len neľudské rozkazy, ale aj bozká svoju ženu Evu Braunovú, je cestoviny.
To, že sa tým zjemňuje jeho monštruózne konanie, prekáža v Nemecku asi najviac.
Príbeh filmu Untergang rozpráva zo svojho pohľadu osobná sekretárka Traudl Jungeová, ktorá vedela všetko o Hitlerovom programe počas posledných dní v berlínskom bunkri. Eichingerov scenár sa zároveň opiera o svedectvá, ktoré vo svojej knihe pozbieral nemecký historik Joachim Fest.
Jeho kolega Hans Mommsen hovorí: "Redukovať históriu na príbehy o ľuďoch je nevhodné, takto veľké historické procesy nepochopíme." Britský historik a životopisec Ian Kershaw oponuje: "Zo všetkých Hitlerových portrétov sa mi zdá práve tento najpresvedčivejší." Historička umenia Isabel Marschallová zasa spomína, že filmový pokus o odhalenie Hitlerovej ľudskej tváre v sebe nesie nebezpečenstvo: "V kine si vždy dávam pozor, aby som nesúcitila so zápornými postavami. Treba kontrolovať svoje emócie. Som si istá, že niektorí ľudia môžu z tohto filmu vyvodiť čosi, čo nemusí byť pre Nemecko práve najvhodnejšie."
Nemecký distribútor Constantin film je zatiaľ spokojný. Jeden z najdrahších filmov v histórii nemeckej kinematografie - stál 13,5 milióna eur - sa premieta v štyristo sálach. Za víkend ho videlo 480 000 divákov. Najviac ich vraj strhol výkon švajčiarskeho herca Bruna Ganza, teda Hitlera.
Nepríjemnosti nastali v Berlíne - jedno premietanie museli prerušiť a polícia odviedla dvoch mužov (dvadsaťsedem- a dvadsaťdeväťročného), ktorí pri niektorých scénach tlieskali a hailovali.
Teraz sa film Der Untergang chystá na cestu po Európe. V Českej republike bude mať premiéru na budúci rok v apríli, keď sa bude pripomínať pád Berlína. Na Slovensku ho ešte žiadna distribučná spoločnosť nemá vo svojom pláne.
Zatiaľ nie je isté ani to, či sa film dostane aj do Severnej Ameriky, dohoda je však uzavretá s Japonskom. Tam bol minulý rok zakázaný film Max režiséra Menna Meyjesa. John Cusack v ňom hrá židovského obchodníka s umením Maxa Rothmana, ktorý sa s Hitlerom často stretával. Film navodzuje úvahu, že Hitler by sa možno nikdy k moci nedostal, keby bol uspel ako umelec.
Židovská obec vtedy protestovala, že Meyjes trivializuje holokaust, lebo Hitlera nemiestne humanizuje. "Ak poviete, že Hitler je monštrum a že vždy bol len monštrum, vylučujete aspekt voľby," bráni sa režisér. "Hitler si sám vybral, že bude monštrum, lebo život sa mu zdal príliš ťažký - nuž, každému sa zdá ťažký, špeciálne umelcom a tým, ktorí majú veľké ciele."
(kk, reuters, bbc)
FOTO - UNTERGANG.FILM.DE