Nemusia z nich byť umelci, ale môžu sa tvorivo zabaviť a prejaviť svoju originalitu," hovorí.
A nielen hovorí, poskytol deťom priestor, v ktorom sa učia zmysluplne a tvorivo pracovať s kamerou. Vyskúšali si to tento rok prvý raz na nultom ročníku Festivalu filmov detskej tvorby v Nitre.
Spišák oslovil skupinu detí od 4 do 14 rokov, aby nakrútili a zahrali akýkoľvek príbeh. Vybrali si Jamesa Bonda, samy film hrali, režírovali, písali scenár, vyberali kostýmy, líčili sa. Dospelí do ich práce nevstupovali, iba grify s kamerou im ukázal režisér Ondrej Spišák.
"Verím detskému talentu. Každé dieťa je originálne, až kým sa nezačlení do školského kolektívu. Tam sa musí podriaďovať pravidlám, zvyklostiam, čím sa jeho originalita potláča. Deti sú dnes technicky zručnejšie ako ja. Priznám sa, že mám, povedzme, problémy s mailom," pokračuje 63-ročný Karol Spišák.
Staré divadlo, kde sa festival konal, je pôvodne bábkové. Zmena názvu súvisela s tým, že rozširovalo produkciu i pre stredoškolákov a dospelých. "Do divadla pre deti už nepatrí iba gašparko so strigou na metle. Zjednocuje všetky druhy umenia: výtvarné, literárne, hudbu, javiskový pohyb i obrazové videnie pomocou optiky. Divadelné a filmové umenie sú si blízke," zdôvodňuje Karol Spišák, prečo sa filmový festival koná na pôde Starého divadla.
Detský film mal svoju premiéru, po ktorej organizátori pozvali hercov na javisko a poskytli im chvíľku slávy. Sprievodným programom podujatia bolo premietnutie detskej terezínskej opery Brundibár od skladateľa Hansa Krásu a libretistu Adolfa Hoffmeistera. Na budúci rok chce riaditeľ divadla osloviť do projektu deti prostredníctvom škôl.
JANA BEŇOVÁ