BRATISLAVA – Na Slovensku je podľa aktuálneho zoznamu z ministerstva vnútra 101 politických strán a ďalšie štyri sú v likvidácii. Významnejšiu pozíciu má len štrnásť z nich. Tie sú v parlamente alebo majú preferencie nad jedno percento a objavujú sa v prieskumoch. Pri nižších preferenciách agentúry stranu zaraďujú do kategórie „iné strany“. Tam sa začína pásmo anonymity.
Päťdesiatdeväť slovenských politických strán neposlalo do parlamentu minulý rok výročnú finančnú správu. S niektorými je takmer nemožné sa spojiť. Za vymazanie z registra na ministerstve treba zaplatiť 3000 korún a zákon doteraz strany nenútil, aby údaje o sebe aktualizovali. Nový zákon umožňuje, aby súd napríklad pozastavil činnosť strany, ak údaje každý rok nepošle.
Politológovia sa malými stranami zaoberajú len okrajovo. „Sú to skôr sekty ako strany,“ hovorí Ľuboš Kubín z Politologického kabinetu SAV. Politológovia Soňa Szomolányiová a Rastislav Tóth sú pedagógmi, žiadny z ich študentov ale nepísal diplomovku na tému neznáme politické strany. Podľa Szomolányiovej sú tieto strany a ich šéfovia zaujímavé skôr pre psychológa ako politológa.
Politicky bezvýznamné strany sa zviditeľňujú rôznymi spôsobmi. Hlavne Bratislavčania majú možnosť sledovať občasné podarené huncútstva Strany mladých demokratov, ako napríklad pálenie kníh alebo stavanie barikád (z kníh). Hnutie tretej cesty sa prezentovalo plagátmi svojho predsedu so samopalom v ruke. Štrnásty marec pravidelne oslavuje Slovenská národná jednota Stanislava Pánisa. Národne orientované strany všeobecne patria k aktívnejším. Vo veľkom počte sa dokážu zmobilizovať i do parlamentných volieb.
Iné malé strany zostávajú len v historickej pamäti, väčšinou ešte z porevolučných čias, keď bola každá nová strana aspoň chvíľu zaujímavá a zaujímavá bola i štátna dotácia. Rýchla zmena nastala pri ZRS, ktoré sa po voľbách 1998 dostalo z vlády až na politickú perifériu.
Predseda Občianskodemokratického hnutia Roman Krč tvrdí, že jeho strana chce byť pre ostatné nepríjemnou osou. Všetky ostatné strany na scéne sú podľa neho len jednou rozloženou stranou a ani s jednou z nich nesúhlasí. Ako príbuzný M. R. Štefánika sa na politickú scénu už nemohol pozerať. Hnutie má asi 600 členov a chce sa presadiť najprv v komunálnych voľbách.
BORIS ZEMKO