Nájsť si prácu nie je v niektorých častiach Slovenska jednoduché. Pracovných príležitostí je v chudobných regiónoch málo, nízke sú tam aj platy. Obyvateľom týchto oblastí často nezostáva nič iné, ako za prácou dochádzať do bohatších častí Slovenska, prípadne sa tam presťahovať.
Oficiálne čísla naznačujú, že najmenej práce je v Banskobystrickom kraji. Štatistiku voľných pracovných miest donedávna sledovali úrady práce a podľa ich informácií pripadalo na desaťtisíc nezamestnaných v regióne Banskej Bystrice len 155 pracovných ponúk. Na porovnanie: v severnejšom Žilinskom kraji to bolo 343 pracovných ponúk, teda viac ako dvojnásobne viac.
Práca príde po diaľnici
Tvorba nových pracovných miest je do veľkej miery podmienená rozvojom diaľničnej siete. "V skratke by sa dalo povedať, že prácu ľuďom ponúknu investori, ktorí do regiónu prídu po diaľniciach," hovorí ekonomický analytik Ľudovej banky Mário Blaščák. Banskobystrický región ako jediný na Slovensku nemá ani kilometer diaľnic.
Naopak, najviac diaľnic, a teda aj pracovných miest je v Bratislavskom kraji. Na desaťtisíc nezamestnaných v najbohatšej časti Slovenska podľa posledných dostupných údajov pripadalo takmer 1730 voľných pracovných miest. V rebríčku regiónov s najviac pracovnými príležitosťami je na druhom mieste Trenčiansky kraj, kde na desaťtisíc nezamestnaných pripadalo 1006 voľných pracovných miest.
Najviac práce bude na Považí
Ekonómovia predpovedajú, že pracovné príležitosti začnú vo veľkom vznikať na západe a severe Slovenska. O 14 mesiacov spustí totiž pri Trnave výrobu francúzska automobilka PSA Peugeot-Citroen, v rovnakom čase plánuje začať vyrábať aj Kia v Žiline. Priamo v týchto dvoch závodoch nájde prácu zhruba sedem a pol tisíca ľudí, ďalšie tisícky zamestnajú firmy zabepečujúce obsluhu závodov.
"To však nebude všetko," upozorňuje šéfekonóm ING Bank Ján Tóth. "Veľké investície podporujú aj rozvoj služieb v konkrétnom regióne," dodáva. Znamená to, že automobilka zamestná tisíce ľudí, ktorí začnú viac nakupovať, čím nepriamo zamestnajú ďalších ľudí. "Bude to prípad regiónu od Bratislavy po Žilinu, postarajú sa o to najmä tri veľké automobilky," avizuje Tóth.
Explóziu pracovných príležitostí očakávajú aj v mikroregióne okolo Galanty, kde vyrastá európska centrála Samsungu. V Trenčianskom kraji plánuje zamestnať stovky vysokoškolsky vzdelaných ľudí Johnson Controls, ktorý tam otvorí vývojové stredisko.
O ponukách majú prehľad úrady práce
O voľných pracovných miestach v jednotlivých regiónoch majú dobrý prehľad úrady práce. "Uchádzač o zamestnanie sa na úrade stretne s poradcom, s ktorým spolupracuje pri hľadaní vhodného miesta," tvrdí hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Katarína Belická. "Na úradoch je k dispozícii aj internet a záujemcovia o prácu si na ňom môžu hľadať voľné ponuky," dodáva.
Pripojenie na internet je výhodné najmä na získanie rýchleho prístupu k pracovným ponukám personálnych agentúr. Tie ponúkajú prácu nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, predovšetkým v Česku.