Generálporučík Michail Kalašnikov, 84-ročný ruský národný hrdina, je známy najmä ako konštruktér slávneho samopalu AK-47. Na tejto fotke pózuje s fľašou vodky, nesúcou jeho meno. V pondelok uviedli vodku "Kalashnikov" na trh v Londýne. Generál súhlasil so zapožičaním svojho mena pre tradičný ruský nápoj a za odmenu bol vymenovaný za čestného predsedu predstavenstva spoločnosti, ktorá túto vodku vyrába.
FOTO - TASR/AFP
PARÍŽ - Najnovšie merania európskej výskumnej sondy Mars Express dokazujú, že sa v atmosfére planéty vyskytujú oblasti s vysokými koncentráciami vodnej pary a metánu. V pozadí spoločného výskytu týchto prvkov by mohlo byť podľa mnohých vedcov pôsobenie mikróbov, napísal na svojich internetových stránkach nemecký týždenník Der Spiegel.
Otázku, či na červenej planéte je alebo bol život, nezodpovedali ani inak úspešné tohtoročné misie európskych a amerických sond. Priniesli síce dôkazy prítomnosti vody na Marse, nenarazili však na priame stopy života.
Najnovšie merania európskej sondy vyvolali nové špekulácie. V niektorých oblastiach namerali vedci dvakrát až trikrát vyššiu koncentráciu vodných pár než v ostatných pozorovaných lokalitách. Na rovnakých miestach sa na planéte sústreďuje aj metán a našli tam aj podpovrchové vrstvy ľadu.
Pod ľadom by sa podľa vedcov mohla vyskytovať voda v kvapalnom stave a práve v nej by mohli existovať formy primitívneho života, ktoré produkujú metán a iné plyny, prenikajúce na povrch a do ovzdušia.
Druhým možným zdrojom metánu v atmosfére Marsu je podľa vedcov vulkanická činnosť. Aj to by však zvýšilo šance na výskyt života na planéte. Podľa geológov by totiž teplo, vzniknuté sopečnou činnosťou, mohlo udržať pod povrchom vodné zásoby v kvapalnom stave a vytvoriť tak prostredie priaznivé pre život. (čtk)