Semperova opera odolala ohňu, bombám i storočnej vode

Je to jeden z najkrajších operných domov na svete a jeden z najnavštevovanejších v Nemecku. Kto chce ísť do Semperovej opery v Drážďanoch, musí si lístky rezervovať šesť mesiacov dopredu. Dvojposchodová podkovovitá stavba s impozantným zovňajškom, skvelou

akustikou a sochárskymi klenotmi vnútri najprv vyhorela, počas vojny ju zbombardovali a pred dvoma rokmi ju zaplavilo Labe. Všetky pohromy prežila. Tá prvá ju postihla pred 135 rokmi, 21. septembra 1869.

Operu poznali v Drážďanoch dávno predtým, než sa Semperova opera začala vôbec stavať. Už koncom 16. storočia tu kúpeľná saská kapela ponúkala operné predstavenia. Hrávalo sa v halách, palácoch, pavilónoch či záhradách kráľovského dvora. Veľké predstavenia museli byť pod holým nebom, pred drevenou fasádou zámku Zwinger. Žiadna iná budova by taký nával hostí nezvládla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvú veľkú operu si obyvatelia Drážďan vypočuli v roku 1662 a všetkým bolo jasné, že to, čo im chýba k dokonalému zážitku, je reprezentatívna budova. Neďaleko dnešného miesta Semperovej opery vyrástol za mimoriadne krátky čas - jeden rok veľký operný dom. Jeho staviteľ J. A. Haase s ním do Drážďan priniesol aj taliansky štýl. Neskôr, v roku 1755 vyrástlo ďalšie divadlo, ktoré dostalo meno Malé dvorné divadlo. To preto, aby ho ľudia vedeli odlíšiť od jeho veľkého predchodcu. Repertoár si však rozhodne prívlastok malý nezaslúžil: uviedli Mozartove a Wagnerove diela. Orchester viedol Carl Maria Weber, ktorý v Drážďanoch ostal až do svojej smrti. Nemecká opera začala konkurovať talianskej.

Bol čas na veľkolepý hudobný stánok. V roku 1838 ho začal stavať Gottfried Semper. Vyštudovaný architekt pochádzal z majetnej hamburskej rodiny. Za pätnásť rokov, ktoré v Drážďanoch strávil, vybudoval niekoľko architektonických skvostov. Okrem prvého kráľovského dvorného divadla (prvá Semperova opera), ešte obrazáreň (Semperova galéria) a drážďanskú synagógu.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé kráľovské dvorné divadlo preslávila Semperova rotunda v talianskom renesačnom štýle a vyniesla ho medzi najkrajšie európske divadlá. Otvorili ho 12. apríla 1841. Richard Wagner sa v nasledujúcich rokoch so striedavými úspechmi snažil dať v tomto divadle nemeckej klasike väčší priestor.

V máji 1849 prišla opera o dvoch významných ľudí. Povstanie, ktoré v tom čase zachvátilo viaceré európske mestá, pruská a saská armáda krvavo potlačili. Semper a Wagner, ktorí sa postavili na stranu povstalcov, museli z Drážďan utiecť.

O dvadsať rokov neskôr sa história prvej Semperovej opery skončila v plameňoch. Zavinili to divadelní robotníci, ktorí na povale divadla veľmi neopatrne narábali s lustrom. Budova v roku 1869 vyhorela do tla.

Obyvatelia Drážďan sa zo straty rýchlo otriasli. Už o šesť týždňov neskôr stála na zhorenisku provizórna drevená budova a o tri roky neskôr sa začalo stavať druhé kráľovské dvorné divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebné práce dostal na starosť opäť Semper. A to napriek tomu, že do Drážďan stále nemohol prísť. Na prosby obyvateľov Drážďan novú operu navrhol a z diaľky na ňu dohliadal. Do Drážďan poslal svojho syna Manfreda. Nová opera bola väčšia a v neorenesančnom štýle. Mnohé znaky jej predchodkyne v nej ožili.

Prvá Semperova opera stála 31 rokov, než ľahla popolom. Druhá vydržala 67 rokov. Vo februári 1945 ju zbombardovali spojenecké lietadlá. Mala za sebou 170 premiér a plejádu vynikajúcich umelcov, ktorých odchovala vo svojom ansámbli. Po vojne z nej ostali len vonkajšie múry a niekoľko sôch.

Aj tak mala šťastie v nešťastí. Nepatrila k tým historickým budovám, ktorých ruiny bombardovaním celkom zrovnali so zemou. Už v roku 1952 zabezpečili vonkajšiu fasádu, vďaka čomu bolo možné operu neskôr zrekonštruovať. Zmodernizovali javisko, počet sedadiel pre divákov zredukovali na 1300 miest, pribudli skúšobné javiská, prezliekarne, kancelárie pre administratívu a reštaurácia.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ posledná pohroma čakala na svetoznámu operu v roku 2002. Rozbesnené Labe ju vtedy zalialo do výšky osem metrov. Suterén, schody i technika boli poškodené. Storočná voda napáchala škody za 25 miliónov eur. Aj tej Semperovo dielo odolalo. Už po troch mesiacoch začalo znovu fungovať.

Zajtra - Sigmund Freud

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu