John Kerry mnohých prekvapil, po mesiacoch miernej kampane tvrdo zaútočil na Busha. FOTO - REUTERS
John Kerry na poslednú chvíľu mení taktiku. Pôvodne mal na jeseň naplánovanú ekonomiku. Georgea Busha chcel poraziť v témach ako nezamestnanosť, zdravotná starostlivosť. Teraz je všetko inak. Šesť týždňov pred prezidentskými voľbami stráca na Busha v prieskumoch 5 až 10 percent a pochopil, že niečo robí zle.
Prešiel do útoku. A témou je Irak.
V pondelok v New Yorku povedal, že Bush v Iraku urobil kolosálne chyby: zle odhadol hrozbu, ktorú Saddám Husajn predstavoval, a zbytočne voviedol krajinu do vojny. Stratil spojencov a ohrozil Ameriku viac ako predtým. A prvý raz dodal, že on by na Bushovom mieste do vojny nešiel.
Kerry riskuje, lebo republikáni ho budú označovať za neštátnického zbabelca, ktorý chce z Iraku zutekať, a stále mení názory. Pred dvoma rokmi hlasoval za vojnu a ešte prednedávnom hovoril, že odstránenie Saddáma bola dobrá vec, pre ktorú malo zmysel ísť do vojny.
Môže sa ešte chytiť?
Môže zmena kampane na poslednú chvíľu ešte zabrať? Áno. Experti sa zhodujú, že posledný mesiac pred voľbami je niečo ako play off v NHL. To, čo počas regulárnej sezóny mužstvá budujú celé mesiace, sa teraz dá zmiesť za jediný deň. Kerryho problémom môže byť, že za leto až príliš veľa stratil a do finišu už prichádza veľmi doráňaný. Šancu v každom prípade ešte má. Má však šancu s negatívnou kampaňou? Môžu mu pomôcť útoky na Busha? Aj demokrati priznávajú, že je to risk. Ostatne, preto sa im ich kandidát doteraz vyhýbal. Útoky na prezidenta sú zakaždým v inej lige ako útoky na jeho protikandidáta.
Republikáni si to dobre uvedomujú, a preto Kerryho za leto dosť výrazne pootĺkali. Podstatné je tiež, že Bush to nikdy nemusel robiť sám. Najviac zabrala kampaň vietnamských veteránov, ktorí nepravdivo obvinili Kerryho, že si hrdinstvá z vojny prifarbil. Nechutné, ale účinné. Hlavne vtedy, keď Kerry nedokázal reagovať.
A tu je doteraz najväčší Kerryho problém. Zatiaľ sa mu nepodarilo zaujať. Na všetky útoky republikánov reagoval pomaly, potom sa zbytočne utápal vo Vietname. Či už vo svojej, alebo Bushovej minulosti. Vietnam však zjavne tieto voľby nevyhrá.
Noví ľudia, nová taktika
Za zmenou Kerryho taktiky je nové zloženie jeho volebného tímu. Pred necelým mesiacom pribral hneď niekoľko mágov z okolia bývalého prezidenta Billa Clintona. Tí zmenili priority, dotlačili intelektuála Kerryho k ostrejším a ľahšie zapamätateľným reakciám.
Nemali to ľahké. A nie len pre to, že Kerrymu chýba charizma a ťah na bránku, na ktoré boli zvyknutí u Clintona. Irak zostával tak trochu bokom, lebo Kerry mal problém s vlastnými názorovými piruetami.
Spoločne s kampaňou o jeho vietnamských hrdinstvách tak republikáni naštrbili to najdôležitejšie, čo Kerry v súboji s Bushom mohol mať: dôveryhodnosť.
Noví stratégovia sa rozhodli zariskovať. Otvorili Irak aj napriek Kerryho hlasovaniu. Vypočuli asi rady komentátorov. Tí dookola opakujú, že musí z Iraku urobiť konečne vlastnú tému. Že musí svoju nevýhodu premeniť na výhodu. A tu je scenár, ktorý v pondelok začal Kerry realizovať: áno, hlasoval som za vojnu, dal som tak dôveru môjmu prezidentovi. On ju však sklamal. Bush zlyhal, ja sa to pokúsim napraviť.
Nič nové
Zatiaľ však dokázal ponúknuť len plán, ktorý zásadné riešenie pre Irak neprináša. Chce získať podporu sveta a lepšie vycvičiť iracké bezpečnostné jednotky. Presne o to isté sa pokúša aj Bush. Irackým jednotkám pridal miliardy na výcvik a k svetu včera prehovoril v OSN.
Kerry jednoducho zatiaľ s ničím novým neprišiel. Nedokázal ani presvedčiť, že by bol lepší ako Bush. Má poslednú šancu.