Na Lackov dvor by poštár s telegramom nešiel

V osade Lackov dvor si s nastávajúcou jarou vydýchli. Už asi veľmi nenasneží a šesť tamojších obyvateľov si neláme hlavu, ako sa dostanú do obchodu. Vedie k nim totiž len poľná cesta. Keď sa topí sneh, teda aj teraz, je rozbahnená a vydá sa ňou len odvážl


Osada Lackov dvor má šesť obyvateľov. Bratislavčania Miško a Maťko tu trávia prázdniny. FOTO – AUTOR



ivec.

Osada vznikla koncom devätnásteho storočia. Uprostred poľa medzi Jarkom a Hornou Kráľovou sa usadili roľníci slúžiaci pánom z okolia. Úradne patrí Laciház, ako ho tamojší obyvatelia volajú, pod asi tri kilometre vzdialený Jarok. Bližšie je to však do Hornej Kráľovej.

Osada v dvoch okresoch

„V časti Lackov dvor sú na trvalý pobyt oficiálne prihlásení traja starší obyvatelia. Žiaľ, nemáme peniaze na to, aby sme im postavili cestu. Za zváženie skôr stojí napojenie na panelovú cestu, ktorá vedie z Hornej Kráľovej ku skládke,“ uvažuje starosta Jarku Róbert Bakyta. Naznačuje, že by nebol celkom proti, keby sa osada pričlenila k Hornej Kráľovej. „Určite s tým treba niečo robiť, pretože v osade je šesť domov, polovica patrí do Nitrianskeho a zvyšok do Šalianskeho okresu,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cesta by bola šťastím, no možno by priniesla aj koniec pohody. Kedysi tam žilo aj tridsať ľudí. Rozpŕchli sa po okolí. Na zimu chodí časť osadníkov k známym. Pred pol druha rokom to spravila aj Mária Turóciová. Už sa však do osady nevrátila a zostala v rodičovskom dome v Jarku.

Kozy sa vozili, Mária šla pešo

„Na Laciház som prišla, keď som sa vydala. Zo začiatku mi to tam bolo čudné, len som na ceste stála a pozerala, ako sa dostanem späť do dediny. Ale bolo tam lepšie, tichulinko, človek mal svätý pokoj. Boli sme ako jedna rodina,“ hovorí 71-ročná Mária Turóciová. Dnes sa cíti vo veľkej dedine nesvoja.

„Do roku 1962 sme nemali elektrinu. Svietili sme petrolejom, ktorý sme v desaťlitrových demižónoch donášali na chrbte,“ spomína. V obchode kupovali len to najnutnejšie, chlieb piekli v osade. V krovinách sa schovávalo veľa zajacov. Keď družstvo pôdu zabralo, ostrovčeky stromov vyklčovali, pôda prišla o vlahu, vietor ju rozdúchaval a zajace vymizli.

SkryťVypnúť reklamu

Mária vychovala päť detí. Do školy chodievali pešo. Na otázku, či nemuseli skoro vstávať, sa len zasmeje: „Tie? Do školy rýchlo prebehli, cestou sa stihli aj po stromoch poliepať! Ale sú zdravé. Nechodila som s nimi veru po doktoroch. A ani ja by som jakživ nevzala tabletku do úst.“ Mária má sviežu pleť a červené líca. Aj zavtipkuje: „Švagor mal capa a z dediny k nám autom vozili kozy na párenie. Ja som chodila vždy pešo, a tak som si povzdychla, že koza je odo mňa väčšia pani, keď sa vezie.“

Babička komunikuje mobilom

Katarína Svitačová, ktorá má 83 rokov, sa z Lackovho dvora sťahovať nechystá: „Je tu veľmi dobrý vzduch. A pokoj! Mňa to do dediny neťahá. Keby sme tu tak ešte mali poriadnu cestu a aspoň pár stĺpov s osvetlením.“ Cestu by síce nevyužívala, lebo nákupy robí syn. Keď niečo potrebuje, zavolá mu z mobilu. Nemajú plyn, vodovod, kanalizáciu a poštár by tam ani kvôli telegramu cestu nemeral. „A keby poriadne nasnežilo, nikto by sa sem nedostal,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi domami je naozaj ticho. Pri cestičke lemovanej orechmi sú odstavené zhrdzavené poľnohospodárske stroje: sejačka, pluh aj vlečka. Psy štekajú o život a vietor hvízda v strechách. Kúsok ďalej pobehujú dvaja šarvanci.

„Sme tu u tety na jarných prázdninách. Bývame v Bratislave, v Petržalke. Ale tu je lepšie!“ šibalsky sa usmievajú školáci Mišo a Maťo.

JURAJ GERBERY

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 804
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 067
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 932
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 479
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 183
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 782
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 548
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu