Ak by minister Rusko dovolil firme ČEZ paralelné rokovania o privatizácii Slovenských elektrární, celý proces by bol podľa poradcu PricewaterhouseCoopers neštandardný a netransparentný. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Rozhodnutie, ktorého z uchádzačov o 66 percent akcií Slovenských elektrární odporučí vláde, oznámi minister hospodárstva Pavol Rusko v piatok.
"Ponuky som začal študovať, zatiaľ som v nich vážne nedostatky nenašiel. V utorok chcem tému privatizácie rozoberať aj na koaličnej rade, vo štvrtok sa ešte stretnem s privatizačným poradcom a predsedníčkou komisie. Musím povedať, že tlak je obrovský," objasnil najbližší priebeh privatizácie minister.
Komisia vybrala ako najlepšieho potenciálneho investora taliansku spoločnosť Enel. Napriek tomu, druhý v poradí český ČEZ chce, aby sa paralelné rokovania začali s oboma investormi. Predstavitelia firmy ČEZ sú presvedčení, že "kvalita ponúk bude jasná, až keď budú na stole transakčné dokumenty" a minister hospodárstva by im mal umožniť vypracovať transakčnú zmluvu spolu s Enelom.
Rusko však privatizačný proces už predlžovať nechce, čím českému záujemcovi nedal veľkú nádej. "Som zvedavý, či by ČEZ reagoval takto, keby bolo poradie opačné," odpovedal Rusko na otázku, či dostanú možnosť ďalej rokovať obaja investori.
Peter Mitka z PricewaterhouseCoopers, privatizačného poradcu, označil paralelné rokovanie s dvoma investormi za neštandardné. "Všetci investori dostali rovnakú možnosť objasniť svoju ponuku. Takto by sme mohli postupovať donekonečna," hovorí Mitka a nesúhlasí s tým, že ponuky možno porovnávať až v návrhu privatizačnej zmluvy, ako to tvrdí ČEZ.
"V istom okamihu treba vybrať víťaza, s ktorým budeme rokovať. Môže sa, samozrejme, stať, že rokovania zlyhajú, vtedy nastupujú rokovania v poradí s druhým investorom," tvrdí Mitka. Každý iný postup je podľa neho neštandardný a netransparentný. (tc)
ČEZ za elektrárne ponúkol dve ceny
Okrem 690 miliónov eur (27,6 mld Sk) český ČEZ vo svojej ponuke uviedol ešte jednu, vyššiu cenu - 1,19 miliardy eur (47,6 mld Sk). Potvrdil to aj riaditeľ pre stratégiu a akvizície spoločnosti ČEZ Vladimír Schmalz. Ak by túto cenu akceptoval privatizačný poradca, bola by zo všetkých ponúk najvyššia.
K vyššej cene sa však podľa informácií denníka SME viazali tri podmienky: zmrazenie podmienok v podporných službách, za ktoré elektrárňam platí Slovenská elektrizačná sústava, prevzatie emisie dlhopisov Vodohospodárskeho podniku a zachovanie environmentálnych limitov.
Peter Mitka z firmy PricewaterhouseCoopers, poradcu pri privatizácii, povedal, že o tejto časti ponuky neuvažoval, keďže podmienky zhodnotil ako neakceptovateľné a pre predávajúceho nesplniteľné. "Investori boli vyzvaní, aby dodatočné podmienky nepredkladali, ČEZ ich napriek tomu dal aj do obnovenej ponuky," reagoval. (tc)