Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že vďaka kategorizáciám liekov už ušetrilo dve miliardy korún, znamená to, že výrobcovia liekov boli doteraz takí ziskoví, že im 2 miliardy nechýbajú?
"Ušetrené peniaze sú výsledkom niekoľkých zmien v liekovej politike - napríklad aj zmien v predpisovaní liekov a správaní občanov po zavedení poplatkov. Ministerstvo využíva konkurenčný boj medzi výrobcami a núti ich znižovať ceny aj cez časté kategorizácie. Nie každý výrobca originálny, ale aj generický - môže znižovať cenu lieku donekonečna."
Mesiac má nejaký liek vysoký doplatok, potom sa zníži aj o sto korún a po ďalšej kategorizácii opäť zdražie. Prečo sú také výkyvy?
"Doplatok sa môže radikálne zvýšiť vtedy, keď ministerstvo radikálne zníži hradenie lieku a výrobca nezníži cenu. Stáva sa to napríklad, keď príde na trh generikum alebo keď chce ministerstvo obmedziť spotrebu určitého lieku a nasmerovať predpisovanie na iný. V prípade regulovaných liekov sa ceny len znižujú a ak sa cena zvýšila, bola to len výnimka."
Môžu ísť výrobcovia s cenami ešte viac dole?
"Závisí to od konkrétneho lieku a obchodnej politiky výrobcu. Nové lieky, ktoré nemajú generikum, podliehajú cenovej regulácii ministerstva a ich cena sa určuje porovnávaním cien v deviatich členských krajinách únie. Tieto lieky si s veľkou pravdepodobnosťou budú chcieť držať stabilnú európsku cenu. Znižovanie cien je pri liekoch obvyklé, keď sa objaví prvé, druhé generikum, ale aj tu je to vždy individuálne rozhodnutie konkrétneho výrobcu, buď zníži cenu na úroveň generika, alebo nie." (dro)