V týchto dňoch sa vysokoškolskí študenti ubytovávajú na internátoch.
FOTO SME- MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Študentov, ktorí sa v týchto dňoch ubytúvajú na vysokoškolských internátoch, do konca roka zrejme nečakajú vyššie poplatky.
Nechystá sa ich zvýšiť banskobystrická Univerzita Mateja Bela (UMB) - študenti budú platiť mesačne 1150 - 1350 korún ako doteraz. Pracovníčka Správy účelových zariadení UMB Jaroslava Šnajdarová povedala, že o ubytovanie požiadalo približne 2800 vysokoškolákov. Vyhovieť však mohli len 2095 žiadateľom, toľko miest má totiž škola v troch internátoch. Uprednostnili všetkých prvákov, ktorých bydlisko je od Banskej Bystrice vzdialené viac ako 70 kilometrov. Nie všetci však žiadosť podali v stanovenom termíne, a tak miesto pripadlo iným študentom.
Zvolenská Technická univerzita (TU) dostala dotáciu zo štátu, preto sa ani v jej internátoch poplatky do konca roka zvyšovať nebudú.
Zástupkyňa riaditeľa Študentských domovov a jedální TU Zuzana Zelemová povedala, že o ubytovanie požiadalo 1650 vysokoškolákov, pridelili ho 1523 záujemcom.
Vo Zvolene tiež uprednostnili prvákov bývajúcich viac ako 50 kilometrov od mesta. Prednosť dostali i piataci, aby nemuseli cestovať a mohli sa čo najlepšie pripraviť na ukončenie štúdia. Kto sa však v deň zápisu aj neubytuje, stratí na miesto nárok a pridelia ho inému.
Ani v najväčšom študentskom domove v Bratislave - Ľ. Štúra, sa poplatky za ubytovanie zvyšovať nebudú. Jeho riaditeľ Róbert Gula: "Jednoznačne nie, nebudeme zvyšovať, ceny sú také isté ako doteraz."
Internát Ľ. Štúra sa nedávno "preslávil" zmluvou, ktorú museli študenti pred ubytovaním podpísať. Z nej vyplýva, že by sa nemohli z ubytovania odhlásiť, ani keď by internát prudko zvýšil ceny. Niektorí právnici považujú zmluvu za jednostranne nevýhodnú pre študentov. Riaditeľ R. Gula však hovorí, že ju nepodpísala len jediná študentka. "Spočiatku sa študentom nepozdávalo, že sa vnáša poriadok do systému, ale nakoniec zmluvy podpísali."
V týchto dňoch ubytúvajú aj študentov na internátoch v Košiciach. Podľa Ivety Mackovej z riaditeľstva Študentského domova Boženy Němcovej majú internáty pre študentov Technickej univerzity kapacitu 4064 miest. "Určite budú všetky miesta obsadené. Študenti, ktorí nedostanú ubytovanie na riadnom lôžku, môžu požiadať o prístelku. Najprv ubytujeme tých, čo musia dochádzať z väčšej vzdialenosti, potom ostatných. Uvidí sa, či bude miest dosť."
Ani oni ceny nezdvíhali.
Niektorí študenti sa nezaujímajú ani tak o ceny internátov, ako o miesta v nich. Napríklad trenčianska Univerzita Alexandra Dubčeka môže poskytnúť internát len pre 40 percent žiadateľov. Mladí ľudia si musia hľadať ubytovanie v súkromí v Trenčíne aj v okolí. "Veľmi veľa študentov dochádza," hovorí prorektor pre sociálnu starostlivosť Ernest Broska. Podľa jeho slov niektorí cestujú 100 aj 150 kilometrov. (sr, tasr)