Koloman Kertész Bagala, L.C.A. Publishers Group, Levice 2001
„Potešili ste starnúce čitateľské oko, jagá sa v ňom vďačná slza,“ napísal na prebal tohto debutu Dušan Dušek. A pozrime, ako nás na čítanie láka vydavateľ: Zaujíma vás, čo všetko sa udeje medzi dopadom Tunguzského meteoritu a likvidáciou Modrej planéty? Ako skončila účtovníčka Old Shatterhanda? Čo všetko sa musí stať, aby sa z princeznej znovu stala princezná? Ako sa v minulom storočí komprimovali sliepky? Kúpu tejto zbierky poviedok odporúča komora. Takže tak.
Ed McBain: Pokrvní príbuzní
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001, preložila Svetlana Marušiaková
Populárny tím detektívov v meste Isola zažije nemalé vzrušenie, keď sa na policajnú stanicu vrúti mladé dievča so správou, že jej zavraždili sesternicu. Detektívi Kling a Carella musia vnikať nielen do zložitého zákulisia rodinných vzťahov, ale najmä do psychiky mladých ľudí - ich city hrajú zrejme v prípade kľúčovú úlohu. O nič menšiu nehrá ani denník a ľúbostný život obete, pôvabnej šestnásťročnej Muriel, ktorá už dávno prekročila hranice nevinnosti. Okolnosti poukazujúce na vraždu so sexuálnym motívom tiež rozširujú okruh podozrivých.
Ladislav Porjes: Josele a tí ostatní aneb Vyvolení a zavržení
Albert Marenčin, Vydavateľstvo PT, Bratislava 2001
Autor, rodák zo Žiliny, človek s dramatickým osudom, ktorý prežil Osvienčim, no počas holokaustu prišiel o osemnásť príbuzných, končí svoju biografickú knižku niekoľkými anekdotami. „Anekdoty v koncentráku, to bylo převzácné koření. Ne, žeby v Osvěntimi nebylo dost znalců židovských či také jinak politických anekdot. Ale proto, že tváří v tvář denní hrozbě fyzických trestů, či dokonce násilné smrti, mnoho prostoru pro legraci nezbývalo. A když se přesto občas vyskytla, měla rádoby cynický nebo sebeironizující charakter,“ píše Porjes. A tiež dodáva k Hemingwayovmu výroku, že človek je šťastný, keď má dobré zdravie a zlú pamäť: „U těch, kteří přežili holocaust, je tomu (bohužel) naopak.“
Karel Krška, Ferdinand Šamaj: Dejiny meteorologie v českých zemích a na Slovensku
Karolinum, Praha 2001
Podrobná publikácia mapujúca vývoj meteorológie v Čechách a na Slovensku od najstarších čias až podnes. Venuje sa počiatkom pozorovania času, prvým profesionálnym stanovištiam, meteorologickým ústavom.
Konstantin Biebl: Cesta na Jávu
Labyrint, Praha 2001
Povestná Bieblova zámorská cesta z prelomu rokov 1926/1927, počas ktorej básnik navštívil ostrovy juhovýchodnej Ázie, síce netrvala viac ako štvrť roka, ale jej vplyv na autorovu osobnosť ďaleko presiahol hranice svojho časového vymedzenia a zanechal hlboké stopy v jeho celej nasledujúcej básnickej i prozaickej tvorbe. Súbor cestopisných fejtónov Cesta na Jávu, básnická zbierka S lodí jež dováží čaj a kávu a lyrická próza Plancius sa dostávajú na knižný trh prvý raz v spoločnom vydaní. Kniha je doplnená fotografiami zo spisovateľovho pobytu v tropických krajoch.