K & S
Náš mediálny trh absolvoval prednedávnom sériu prudkých pohybov. Výsledkom jedného z nich je vznik nového časopisu K & S, čo je skratka pre mesačník Knihy a spoločnosť.
"Veríme, že tu ešte stále žije dosť ľudí, ktorí knihy píšu, vydávajú, čítajú, premýšľajú o nich a občas o nich čo to i napíšu. A navyše veríme, že o ich myšlienky bude záujem," píše v úvodníku prvého čísla šéfredaktor. Snaha o vytvorenie ďalšieho periodika o knihách v krajine, v ktorej sa najviac časopisov zaoberá literatúrou, je rozhodne ambiciózna. Čím je práve K & S iný? Má novinový formát, príjemnú grafickú úpravu a namiesto recenzií stavil na eseje, ktorých autormi sú rovnako ľudia z literárnej brandže, ako i vedci a umelci. Každý píše o "svojich" knihách, ktoré sa dajú momentálne kúpiť v obchodoch.
V debutovom čísle nájdete text literárneho historika Vladimíra Petríka o sérii kníh humoristu Jána Kalinu, psychiater Ivan Žucha uvažuje o troch publikáciách z jeho odboru, sociologička Sylvia Porubänová si všíma "mrazivé ženské spovede" z pera dvoch českých autoriek, filozof Ján Rybár píše o preklade diela amerického kolegu Daniela Dennetta, výtvarník Laco Teren rozoberá fenomén úspechu anglických kuchárskych kníh atď.
V zozname autorov zatiaľ figurujú väčšinou známe mená, no šéfredaktor sľubuje vytvorenie "spoločného publikačného priestoru pre slovenskú inteligenciu" bez odborných či generačných vymedzení, snahu "samu sebe ju predstaviť", ale najmä "posilniť jej sebavedomie".
(her)