Kňaz Štefan Janega (vľavo) sa nehnevá na komunistov, za ktorých trpel. Byválý komunista Milan Čič (prvý v pravo) odhalil pamätnú tabuľu väzneným kňazom. FOTO SME - AUTORKA
, už žijú len dvaja. Na podujatí sa zúčastnil 92-ročný kňaz Štefan Janega, ktorému Čič odovzdal kyticu kvetov.
"Dostalo sa mi v živote veľa pohany a hanoby. V každej situácii som mal v sebe vnútorný pokoj, ktorý mi pomohol všetko prekonať. Vedel som, že vieru ani pekelné brány nepremôžu a že pravda raz musí zvíťaziť," hovorí stále vitálny kňaz a krúti hlavou, že sa nehnevá ani na komunistov, za ktorých trpel.
Štefana Janegu ako profesora teologického seminára v Nitre zobrala v roku 1950 štátna bezpečnosť do pracovného tábora v Močenku, ktorý vtedy volali Mučiny. Povedali mu, že ide na vzácne školenie. Zaradili ho však do skupiny nepreškoliteľných kňazov, ktorých v jednu noc nahnali do dodávky. Vozili ich tri hodiny všetkými smermi, aby stratili orientáciu. Priviezli ich do stráženej stavby, ohradenej dreveným plotom, ktorý nemal ani škáročku. Dlho nevedeli, že sú v Nových Zámkoch.
"Prvú noc nás nechali v malej tmavej miestnosti, kde sme nemohli sedieť ani stáť. Prvé tri mesiace nás "školili" hladom a z vody z miestnej studne sme mali zdravotné problémy. Schudol som dvadsať kíl a prekonal tuberkulózu. Stretol som tam kolegu zo seminára, ktorého väznili za to, že niesol v procesii kríž."
Kňazov postihlo peklo, keď dvaja z nich ušli. Každú noc im svietili do očí baterkou. Jeden z nich sa z toho nervovo zrútil a odviezli ho na psychiatriu. "Väzenie mi poskytlo aj pozitívny zážitok. Spoznal som tam duchovné bohatstvo niektorých ľudí, ktoré by som inak nespoznal," dodáva kňaz Janega.