Vlastnil však ricín v malom množstve - nemal ho toľko, aby likvidoval tisíce, ale dosť na to, aby ho mohol použiť na atentáty.
Podľa amerických médií to tvrdí zatiaľ nepublikovaná a zatiaľ stále tajná správa amerického zbrojného inšpektora Charlesa Duelfera. Ten v podstate potvrdil len to, čo už minulý rok povedal jeho predchodca David Kay. Kay rezignoval na svoju funkciu na začiatku tohto roka po tom, čo sa jeho tímu nepodarilo okrem laboratórií a tovární, kde sa civilná obrana mohla zmeniť na vojenskú, nájsť neodškriepiteľný dôkaz o zakázaných zbraniach.
Obsah Duelferovej správy nikoho v spravodajskej komunite ani v administratíve neprekvapil. Američania už dlho vedia, že s rečami o Saddámovom potenciáli zbraní hromadného niečenia to prehnali.
Správa je napriek tomu dôkazom, že Saddám bol nebezpečný: pripravoval obnovenie nekonvenčného zbrojného programu, uvažoval o jadrovom programe a napriek rezolúciám OSN stále držal zakázané konvenčné rakety či bezpilotné lietadlá.
Duelferov tím svoju prácu ešte stále nedokončil. Inšpektor, ktorý sa odmieta rozprávať s médiami, v ojedinelom rozhovore pre Los Angeles Times povedal, že nič v správe nie je definitívne.
Ľudia, ktorí správu videli a želajú si pre jej citlivosť zostať v anonymite, napríklad tvrdia, že Duelfer nezavrhol myšlienku, že Saddámovi sa podarilo vyviesť zbrane hromadného ničenia do susednej krajiny. Najčastejšie sa hovorí o Sýrii.
Politickí komentátori teraz diskutujú o tom, ako správa amerického zbrojného inšpektora zasiahne predvolebnú prezidentskú kampaň v Amerike. Zdá sa, že oba tábory si z nej vyberú, čo sa im hodí. Bush bude hovoriť, že je dobré, že zastavil takého nebezpečného muža.
Jeho demokratický protivník John Kerry sa zrejme sústredí na to, či bolo nutné viesť Ameriku do takého riskantného podniku, keď Saddám nepredstavoval bezprostrednú hrozbu.