Volebná účasť nakoniec rozhodne, aká silná bude v saskom a brandenburskom parlamente krajná pravica a či sa 15 rokov po páde komunizmu nestanú postkomunisti víťazom krajinských volieb.
Doterajšie povolebné šablóny sú zabudnuté. V nedeľu sa nebudú rátať iba straty vládnych sociálnych demokratov (SPD), ale aj opozičných kresťanských demokratov (CDU). Politológovia predpovedajú obidvom táborom až dvojmiestne mínusové cifry.
Na vlne nespokojnosti s reformami nemeckej vlády sa teraz nesú extrémisti sprava i zľava. V trojmiliónovom Brandenbursku by sa prvýkrát po páde komunizmu mohla stať najsilnejšou stranou nástupkyňa komunistickej - Jednotná socialistická strana Nemecka. A podľa prieskumov verejnej mienky by mala opäť zabodovať krajne pravicová Nemecká ľudová únia, ktorá je v krajinskom parlamente od roku 1999. Vtedy získala päť, tentoraz by to malo byť šesť percent.
Štvormiliónové Sasko by čakala premiéra: prvýkrát od konca 60. rokov by do poslaneckých lavíc zasadli členovia krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka. Strana, ktorá získala pred piatimi rokmi necelé dve percentá, by teraz mohla podľa prieskumov dostať až deväť.
Na východe Nemecka sa týmto zoskupeniam darí. Ľudia sú tu znechutení. Ani 15 rokov po páde berlínskeho múru nežijú v kvitnúcej krajine, ktorú im sľuboval vtedajší kancelár Helmut Kohl. Spolkový prezident Horst Köhler navyše nedávno nahlas povedal to, čo už vedia všetci, že na rozdielnu úroveň v krajine si treba začať zvykať. V Sasku i Brandenbursku majú takmer 18-percentnú nezamestnanosť a reformy Berlína im teraz siahajú aj na sociálnu výpomoc.
Priaznivé ekonomické čísla zaujímajú málokoho. Z toho, že má Sasko najvyšší hospodársky rast v Nemecku, sa ľudia na zaostalejšom vidieku nenajedia. Tisíce pracovných miest, ktoré vytvoril Volkswagen, Porsche a BMW, znížili nezamestnanosť tiež iba vo veľkých saských mestách.
V predvolebnom finiši sa preto hlavne mobilizovalo. Saskí politici, cirkev i občianske združenia burcovali ľudí, aby nedali hlas populistom. Saský premiér, kresťanský demokrat Georg Milbradt, napísal dokonca všetkým domácnostiam list: "Každý hlas pre radikálov sprava či zľava poškodí povesť našej krajiny. Nikto by už do Saska neprišiel investovať ani tvoriť pracovné miesta."
MIRIAM ZSILLEOVÁ