Šamil Basajev. FOTO - REUTERS
Internetová agentúra Kavkazcenter, blízka radikálnemu krídlu čečenských povstalcov, včera zverejnila vyhlásenie, v ktorom sa Šamil Basajev priznáva ku všetkým posledným teroristickým útokom v Rusku. Od 26. augusta, keď dve Čečenky-kamikadze vyhodili do vzduchu dve lietadlá, zahynulo pri nich viac ako 460 ľudí.
Basajev tvrdí, že pri útoku na školu v severoosetskom Beslane 1. septembra ruskému vedeniu hneď odovzdali základné požiadavky: zastavenie bojov a odchod ruskej armády z Čečenska. "Ak Putin nechce mier, požadujeme jeho odstúpenie z funkcie prezidenta," znel vraj osobný odkaz Basajeva Kremľu.
Basajev sa priznáva aj k výbuchom v Moskve na Kaširskej triede a pri stanici metra Rižskaja. Podľa jeho slov obe akcie urobil Moskovský regionálny oddiel šahídov. Likvidáciu lietadiel mal na staroasti Oddiel špeciálnych operácií.
Basajev tvrdí, že operácie vôbec neboli také drahé, ako trvrdia ruské oznamovacie prostriedky. Podľa neho akcia v Beslane stála 8-tisíc eur, explózia lietadiel 4-tisíc dolárov a výbuchy v Moskve 7-tisíc dolárov.
Basajevova verzia
Veľa údajov, ktoré uvádza Basajev, sa rozchádza s tvrdeniami ruskej generálnej prokuratúry. Napríklad meno veliteľa operácie v beslanskej škole má byť podľa Basajeva "plukovník Ortschojev". Prokuratúra trvá na akomsi Chočubarovovi. Ani v počte útočníkov sa Basajev nezhoduje s vyšetrovateľmi. Podľa neho ich bolo 33 a nie 32, ako tvrdí prokuratúra.
Basajev tiež vyhlasuje, že jeho cieľom nebola smrť detí. V pláne mal údajne po zastavení bojov a stiahnutí ruských vojakov na základne v Čečensku prepustiť všetky deti do 10 rokov. Hneď potom, čo by Kremeľ vyslovil súhlas s požiadavkami, dostali by vraj deti najesť a napiť a po odchode Rusov z Čečenska by ich prepustili. Podľa Basajeva toto jeho "osobné posolstvo" niekoľkokrát odovzdali priamo Putinovi, ale ten nereagoval a ani požiadavky nezverejnil.
Z textu vyhlásenia vyplýva, že k výbuchom došlo údajne v dôsledku "provokácie ruských špeciálnych jednotiek". Veliteľ operácie Basajevovi údajne už v čase útokov telefonoval a hovoril mu, že "Rusi začali strieľať z ťažkých zbraní a porušili drôty". Mal na mysli zrejme vedenie od bômb k rozbuškám.
Maschadov útok odmieta
Druhý čečenský vodca Aslan Maschadov akékoľvek obvinenie z účasti na teroristických útokoch odmieta. "Nepotrebujeme žiadne Putinove ústupky za cenu životov detí," povedal Maschadov, ktorého v roku 1997 zvolili za čečenského prezidenta. Zdôraznil, že on a jeho ľudia používali výhradne "organizované a civilizované spôsoby boja" a odmietajú terorizmus ako úplne neprijateľný.
K rozhovorom s umierneným krídlom čečenskej gerily, vedenej Maschadovom, vyzvala vo štvrtok aj skupina ruských ľudskoprávnych organizácií. Prezident Putin však už predtým túto možnosť rozhodne odmietol.
Basajev: Ládina nepoznám
Ruská strana priznanie Basajeva k teroristickým útokom komentovala lakonicky. Náčelník operatívneho štábu na severnom Kaukaze Ilja Šabalkin vyhlásil: "Už predtým sme hovorili, že veľké teroristické útoky plánujú čečenskí teroristi vrátane Šamila Basajeva."
Basajev tvrdí, že "diverzné akcie" pripravuje samostatne a popiera, že je napojený na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida. "Tento rok som zo zahraničia dostal len 10-tisíc dolárov a 5500 eur," píše vo vyhlásení. Usámu bin Ládina vraj vôbec nepozná a peniaze od neho nedostáva.
"Bojujem výlučne za peniaze z ruského rozpočtu," tvrdí čečenský veliteľ. Skupina, ktorá napadla školu v Beslane, bola podľa neho síce mnohonárodná, až na dvoch Arabov však výhradne zložená z občanov Ruskej federácie: Osetov, Ingušov, Čečenov, Rusov.
Moskva ako dôkaz prítomnosti zahraničných teroristických organizácií včera zverejnila informáciu o zatknutí významného spolubojovníka Basajeva, istého Abu Muschaba. Podľa ruských tajných služieb je zadržaný Alžírčan, ktorý používa francúzsky pas. Do Čečenska mal prísť v roku 2001, predtým žil 10 rokov vo Veľkej Británii.