Aj na jeseň treba v ekozáhradke robiť niektoré preventívne opatrenia a zásahy proti nebezpečným škodcom a chorobám. Až do príchodu mrazov je to najmä mechanická a biologická ochrana, v obmedzenom rozsahu ide aj o povolenú chemickú ochranu.
Z mechanickej ochrany sa zameriame najmä na tieto opatrenia: Ak sme nestihli odstrániť odrodené výhonky malín, urobíme tak čo najskôr. Odstraňujeme aj staré konáre ríbezlí a egrešov, obrast na kmeňoch ovocných stromov, aj tzv. vlky. Letorasty jabloní, ríbezlí a egreša napadnuté múčnatkou odrežeme a spálime. Na broskyniach odstránime výhonky napadnuté psotou broskyňovou. Po zbere ovocia odstránime aj suché, polámané alebo inak poškodené konáre, ako aj staré a nevyliečiteľne choré stromy a kríky. V starších výsadbách jahôd odstraňujeme poplazy a listy napadnuté hubovými chorobami pokosíme. Pozbierame lapacie pásy, ktoré sme na ovocné stromy pripevnili kvôli ničeniu húseníc obaľovača jablčného, a spálime ich. Zbierame aj opadané a moníliové plody ovocia. Ak sa na hlúbovinách ešte vyskytujú húsenice, mechanicky ich zničíme a spodné choré listy rajčiakov odstránime a spálime. Pokračujeme v negatívnom výbere rastlín, ktoré sú napadnuté vírusovými chorobami. Výhonky malín napadnuté metlovitosťou zrežeme. Po opadnutí listov dáme zdravé lístie do kompostu (s výnimkou listov z orecha). Lístie napadnuté chorobami spálime.
Na jabloniach, čerešniach, višniach a orechoch prezimúva v rôznych úkrytoch nebezpečný škodca, spriadač americký, v štádiu kukiel. Mníška zlatoritka zimuje na ovocných stromoch v štádiu mladých húseníc v tzv. zimných hniezdach chránených hustou pavučinou. Na jar húsenice požierajú listy. Mníška veľkohlavá prezimuje na kmeňoch a spodných častiach konárov v štádiu vajíčok, ktoré sú pokryté žltohnedými chĺpkami (tzv. hubky). Húsenice, kukly a hniezda ničíme mechanicky (odstrihávanie a spaľovanie hniezd spriadača a mníšky zlatoritky, zoškrabovanie vajíčok mníšky veľkohlavej). Najneskôr začiatkom októbra pripevníme na kmene ovocných stromov lepové pásy proti piadivkám (jesenné a zimné). Samičkám tak zabránime prieniku do korún stromov, kde kladú vajíčka.
Pri ochrane rastlín proti chorobám a škodcom môžu ekologicky hospodáriaci záhradkári použiť len netoxické chemické bioprípravky (Biobit a sírnaté preparáty). Pri výskyte mlynárika kapustového na kapustovej zelenine aplikujeme postrek preparátmi Biobit FC v 0,2- až 0,3-percentnej koncentrácii. Sírnatý prípravok Sulku v 5-percentnej koncentrácii použijeme na postrek broskýň proti kučeravosti listov hneď po opadnutí listov a na morenie sadiva cesnaku proti háďatku zhubnému (6 až 12 hodín pred výsadbou).
Semená strukovín vložíme po zbere na 48 hodín do mrazničky, aby sme zničili zrniarku.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.