Začalo sa to v parížskom kostole Saint-Sulpice, kde americký návštevník podal tamojšiemu farárovi knihu so slovami: "Otče, táto kniha vám spôsobí veľa problémov." Bola to kniha s názvom The Da Vinci Code (v slovenčine vyšla pod názvom Da Vinciho kód) a v tom čase nebola ešte svetovým bestsellerom. Američanova predpoveď sa naplnila, napísala agentúra AP.
Mystický thriller Dana Browna spôsobil vznik nového trendu v európskej turistike. Okúzlení čitatelia knihy chodia po miestach, kde sa príbeh románu odohráva, a pozerajú sa na ne úplne novým pohľadom. Na starých miestach kladú sprievodcom úplne nové otázky.
V Paríži sa pýtajú: Je na pyramíde v Louvri naozaj 666 sklených tabúľ?
V kostole Saint-Sulpice, kam sa dej knihy opakovane vracia, zase fotografujú obelisk - teda miesto, kde vraždiaci mních-albín začne svoju púť za nájdením Svätého grálu.
Skutočný farár v Saint-Sulpice, Paul Roumanet, má však z novej slávy iba hlavybôľ. "Je to nepríjemné, to všetko, čo (Brown) vyhrabal na smetisku histórie," hovorí.
Da Vinciho kód je pútavým čítaním, kde hlavní hrdinovia lúštia šifry, tajné kódy a symboly a čitateľ konfrontuje reálne údaje z dejín umenia, náboženstva či tajných spoločenstiev s tým, ako ich podáva Dan Brown. Hoci kniha nie je na trhu ešte dlho, vyšli už publikácie, ktoré sa snažia vyvrátiť niektoré tvrdenia z nej - najmä, že Ježiš sa oženil s Máriou Magdalénou a mal s ňou potomkov. Že to bol normálny muž a cirkev všetky historické dokumenty o tom zlikvidovala.
Román sa dostal v mnohých krajinách na vrchol najpredávanejších kníh. Francúzski intelektuáli ho rozoberajú v televíznych diskusiách aj na komentárových stránkach denníkov. V USA je na prvom mieste rebríčka The New York Times už 76 týždňov.
V knihe sa objavuje toľko rôznych miest ako v cestovnom sprievodcovi. Webová turistická stránka fodors.com ponúka dokonca už itinerár s názvom Da Vinci. Sú v ňom uvedené aj historické zaujímavosti o miestach, kde sa román odohráva - od Louvru a hotela Ritz v Paríži cez londýnsky chrám Temple Church až po škótsku kaplnku Rosslyn.
Kúzlu Da Vinciho kódu podľahla v Londýne aj speváčka Madonna. Jedna turistická kancelária tvrdí, že popovú hviezdu a jej muža Guya Ritchieho vzala na prehliadku londýnskych miest spomínaných v románe.
V Paríži ponúkajú takéto prehliadky najmenej tri cestovné kancelárie. Každá z nich sa však zameriava na iné aspekty Brownovej knihy. Pre milovníkov dejín umenia je asi najlepšia kancelária Paris Muse - Parížska múza. Jej sprievodcami sú vysokoškoláci, ktorí pristúpili ku knihe ako k seminárnej práci. Vypracovali aj stostránkový slovník, aby boli pripravení na všetky zasvätené otázky.
"Keď sme na tom pracovali, hovorili sme si, o koľko je to zábavnejšie, než písať naše dizertačky," hovorí zakladateľka kancelárie Ellen McBreenová, doktorandka na Newyorskej univerzite.
Okruh, ktorý ponúka turistický sprievodca Jean-Manuel Traimond, by mohol zaujímať zase tých, čo chcú opravovať omyly knihy. Ako Francúza ho totiž pobúrilo, ako spisovateľ Brown mení zemepisné a historické fakty Francúzska. "Vymýšľa si mosty, ktoré neexistujú. Umiestňuje stromy tam, kde nie sú. Tvrdí, že Godefroy de Bouillon bol francúzskym kráľom, a pritom nebol."
A potom sú tu čitatelia, ktorí po miestach z knihy putujú sami, alebo zisťujú, že román trochu zmenil ich pohľad na Paríž. Patrí k nim aj Američan Daniel Berg. Keď nedávno sedel pri modernej sklenej pyramíde na nádvorí Louvru, hneď si spomenul na knihu a s použitím matematických rovníc začal počítať sklené tabule na pyramíde. Podľa románu ich je tam 666, oficiálny dokument Louvru ich uvádza 673 a spievodca Traimond ich napočítal 674.