Nový trend v európskej turistike: po stopách Da Vinciho kódu

Začalo sa to v parížskom kostole Saint-Sulpice, kde americký návštevník podal tamojšiemu farárovi knihu so slovami: "Otče, táto kniha vám spôsobí veľa problémov." Bola to kniha s názvom The Da Vinci Code (v slovenčine vyšla pod názvom Da Vinciho kód) ..

Začalo sa to v parížskom kostole Saint-Sulpice, kde americký návštevník podal tamojšiemu farárovi knihu so slovami: "Otče, táto kniha vám spôsobí veľa problémov." Bola to kniha s názvom The Da Vinci Code (v slovenčine vyšla pod názvom Da Vinciho kód) a v tom čase nebola ešte svetovým bestsellerom. Američanova predpoveď sa naplnila, napísala agentúra AP.

Mystický thriller Dana Browna spôsobil vznik nového trendu v európskej turistike. Okúzlení čitatelia knihy chodia po miestach, kde sa príbeh románu odohráva, a pozerajú sa na ne úplne novým pohľadom. Na starých miestach kladú sprievodcom úplne nové otázky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Paríži sa pýtajú: Je na pyramíde v Louvri naozaj 666 sklených tabúľ?

V kostole Saint-Sulpice, kam sa dej knihy opakovane vracia, zase fotografujú obelisk - teda miesto, kde vraždiaci mních-albín začne svoju púť za nájdením Svätého grálu.

Skutočný farár v Saint-Sulpice, Paul Roumanet, má však z novej slávy iba hlavybôľ. "Je to nepríjemné, to všetko, čo (Brown) vyhrabal na smetisku histórie," hovorí.

Da Vinciho kód je pútavým čítaním, kde hlavní hrdinovia lúštia šifry, tajné kódy a symboly a čitateľ konfrontuje reálne údaje z dejín umenia, náboženstva či tajných spoločenstiev s tým, ako ich podáva Dan Brown. Hoci kniha nie je na trhu ešte dlho, vyšli už publikácie, ktoré sa snažia vyvrátiť niektoré tvrdenia z nej - najmä, že Ježiš sa oženil s Máriou Magdalénou a mal s ňou potomkov. Že to bol normálny muž a cirkev všetky historické dokumenty o tom zlikvidovala.

SkryťVypnúť reklamu

Román sa dostal v mnohých krajinách na vrchol najpredávanejších kníh. Francúzski intelektuáli ho rozoberajú v televíznych diskusiách aj na komentárových stránkach denníkov. V USA je na prvom mieste rebríčka The New York Times už 76 týždňov.

V knihe sa objavuje toľko rôznych miest ako v cestovnom sprievodcovi. Webová turistická stránka fodors.com ponúka dokonca už itinerár s názvom Da Vinci. Sú v ňom uvedené aj historické zaujímavosti o miestach, kde sa román odohráva - od Louvru a hotela Ritz v Paríži cez londýnsky chrám Temple Church až po škótsku kaplnku Rosslyn.

Kúzlu Da Vinciho kódu podľahla v Londýne aj speváčka Madonna. Jedna turistická kancelária tvrdí, že popovú hviezdu a jej muža Guya Ritchieho vzala na prehliadku londýnskych miest spomínaných v románe.

SkryťVypnúť reklamu

V Paríži ponúkajú takéto prehliadky najmenej tri cestovné kancelárie. Každá z nich sa však zameriava na iné aspekty Brownovej knihy. Pre milovníkov dejín umenia je asi najlepšia kancelária Paris Muse - Parížska múza. Jej sprievodcami sú vysokoškoláci, ktorí pristúpili ku knihe ako k seminárnej práci. Vypracovali aj stostránkový slovník, aby boli pripravení na všetky zasvätené otázky.

"Keď sme na tom pracovali, hovorili sme si, o koľko je to zábavnejšie, než písať naše dizertačky," hovorí zakladateľka kancelárie Ellen McBreenová, doktorandka na Newyorskej univerzite.

Okruh, ktorý ponúka turistický sprievodca Jean-Manuel Traimond, by mohol zaujímať zase tých, čo chcú opravovať omyly knihy. Ako Francúza ho totiž pobúrilo, ako spisovateľ Brown mení zemepisné a historické fakty Francúzska. "Vymýšľa si mosty, ktoré neexistujú. Umiestňuje stromy tam, kde nie sú. Tvrdí, že Godefroy de Bouillon bol francúzskym kráľom, a pritom nebol."

SkryťVypnúť reklamu

A potom sú tu čitatelia, ktorí po miestach z knihy putujú sami, alebo zisťujú, že román trochu zmenil ich pohľad na Paríž. Patrí k nim aj Američan Daniel Berg. Keď nedávno sedel pri modernej sklenej pyramíde na nádvorí Louvru, hneď si spomenul na knihu a s použitím matematických rovníc začal počítať sklené tabule na pyramíde. Podľa románu ich je tam 666, oficiálny dokument Louvru ich uvádza 673 a spievodca Traimond ich napočítal 674.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 942
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 229
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 124
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 516
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 656
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 577
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 374
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu