Slávna Gioconda talianskeho renesančného génia Leonarda da Vinci, ktorej portrét obdivujú milióny návštevníkov parížskeho Louvru, naozaj existovala a pochádzala z toskánskeho kraja Chianti. Dospel k tomu po dlhoročnom bádaní florentský vedec Giuseppe Pallanti. Dáma, známejšia skôr ako Mona Lisa, patrila k nižšej vidieckej šľachte a jej rodičia vlastnili niekoľko usadlostí a pozemkov v Chianti, tvrdí Pallanti. Jeho poznatky však nie sú úplnou novinkou. Už Leonardov súčasník Giorgio Vasari, autor životopisov veľkých umelcov, tvrdil, že Gioconda skutočne žila. Podľa neho išlo o monnu Lisu Gherardiniovú, ktorá sa vydala za bohatého Florentínčana Francesca Del Gioconda. Až doteraz sa však Vasariho tvrdenia považovali skôr za legendu, ktorú nebolo možné podoprieť faktografiou. Znalci umenia celé desaťročia skôr pochybovali, že by žena, ktorú Leonardo namaľoval na svojom obraze, vôbec existovala. Vznikla dokonca teória - najmä od začiatku 20. storočia, že ide o dvojznačný umelcov autoportrét.
Výsledky svojho skúmania zhrnul Pallanti v knihe Monna Lisa, mulier ingenua, čiže Naivka Mona Lisa. Píše v nej, že pani Gioconda žila koncom 15. storočia a v prvej polovici 16. storočia. Narodila sa vo Florencii v roku 1479. Okrem Florencie sa zdržiavala v toskánskych mestečkách Greve, Panzano, San Donato in Poggio a Castellina. Podľa Pallantiho to potvrdzujú dobové výpisy z katastra nehnuteľností, ktoré sa zachovali v štátnom archíve vo Florencii.
Bohatá rodina Del Giocondovcov, do ktorej sa Mona Lisa vydala, patrila okrem iného k dodávateľom medicejského vojvodského dvora a práve toto sociálne postavenie umožnilo, aby sa táto dáma so slávnym maliarom stretla.
Pallanti tvrdí, že Leonardov otec ser Piero, najvýznamnejší florentínsky notár, sa snažil zohnať pre svojho syna bohatých zákazníkov a medzi klientmi mal aj Del Gioconda. Pallantimu sa podarilo objaviť aj závet Francesca Del Gioconda, ktorý pred smrťou v roku 1538 odkázal majetok svojej žene, ktorú označuje za naivku.