Beslan nezblížil Rusko s Amerikou. Skôr naopak

Na chvíľu to vyzeralo, že tragédia z Beslanu ešte viac spojí Rusko s Amerikou a George Bush s Vladimirom Putinom budú v spoločnom boji proti terorizmu jedno telo a jedna duša. Iba na chvíľu.

Školáci v Beslane začali nový školský rok pod dozorom ozbrojených mužov. Učiteľky museli pri vstupe do budovy ukázať svoje tašky. FOTO - TASR/AP

Na chvíľu to vyzeralo, že tragédia z Beslanu ešte viac spojí Rusko s Amerikou a George Bush s Vladimirom Putinom budú v spoločnom boji proti terorizmu jedno telo a jedna duša. Iba na chvíľu.

Teraz je jasné, že napriek spoločnému nepriateľovi sa Moskva a Washington celkom nezhodli. Putinov zámer posilniť si po tragédii v Beslane právomoci a obmedziť ruskú demokraciu, kritizuje Amerika najhlasnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A to aj napriek tomu, že má voči Putinovmu Rusku stále neujasnenú politiku: chvíľu ho chváli, chvíľu kritizuje. Lepšie povedané, prezident Bush sa stále tvári ako Putinov priateľ, ktorý ho chápe, ministerstvo zahraničia však veľmi pozorne sleduje všetky kroky Kremľa, ktoré smerujú k obmedzovaniu demokracie.

Čo vás do toho

"Sme znepokojení," povedal v utorok minister zahraničia Colin Powell. "Toto je krok opačným smerom, ako sme dúfali, že sa Rusko bude uberať - teda smerom k otvorenejšej a demokratickejšej spoločnosti," povedal v utorok v Bratislave Powellov námestník Richard Armitage.

Ministerstvo zahraničia tak reagovalo na pondelkové Putinove zmeny: s argumentom boja proti terorizmu navrhol výrazné obmedzenia deľby moci. Ešte viac jej chce priamo vo svojich rukách. Novým volebným zákonom chce napríklad obmedziť počet politických strán a získať kontrolu nad vymenovaním gubernátorov. Moskva je zúrivá. Washington sa vraj nemá čo miešať do jej vnútorných záležitostí. A minister zahraničia Sergej Lavrov hneď pridal aj najdôležitejší protiargument: Akým právom nás kritizuje Amerika, ktorá sama v boji proti terorizmu robí kroky, ktoré priškrcujú slobodu?

SkryťVypnúť reklamu

Tu je však základný rozdiel medzi americkou a ruskou odpoveďou na terorizmus. Amerika skutočne v mnohých prípadoch volí skôr bezpečnosť ako slobodu. A v niektorých situáciách pravdepodobne naozaj zašla za hranicu rešpektovania osobných slobôd. Guantanámo.

Rusko však za touto hranicou bolo už dávno pred Beslanom či Dubrovkou. Putin - to je aj cenzúra slobody prejavu, Putin - to je aj sporné zatýkanie Chodorkovského a ďalších oligarchov, zvláštne voľby, po ktorých ovládli parlament takmer kompletne strany poslúchajúce len prezidenta a hlavne: Putin - to je aj nezmyselne krutá vojna v Čečensku, kde ľudské práva neexistujú.

História zvláštnych vzťahov

Bushova Amerika má s Putinovým Ruskom pritom problém od začiatku. Pred štyrmi rokmi Bush nastupoval do Bieleho domu s kritikou Billa Clintona, ktorý sa vraj príliš bratríčkoval s Borisom Jeľcinom.

SkryťVypnúť reklamu

A Bush naozaj začal inak: otvorene kritizoval porušovanie ľudských práv v Čečensku.

Po 11. septembri sa všetko zmenilo. Bushovi imponovalo, že medzi prvými, ktorí vyjadrili krajine sústrasť, bol Putin. Zrazu tiež začal Čečensko trochu inak chápať. O Putinovi hovoril ako o priateľovi a Rusko pod jeho vedením videl ako krajinu so sľubnou budúcnosťou. Nič na tom nezmenil ani Irak. Rusko vonkoncom nebolo najtvrdším kritikom.

Potom prišiel Beslan. V prvom momente sa zdalo, že ich to ešte viac spojí. Washington aj Moskva mali pocit, že prežívajú niečo spoločné: 11. september, Beslan. Vzápätí však Kremeľ obvinil Biely dom, že ukrýva a rokuje s čečenskými lídrami.

Bush napriek tomu držal svoju líniu. V nedeľu odkázal po ruskom veľvyslancovi vo Washingtone: "Odovzdajte moje pozdravy prezidentovi Putinovi, mužovi, ktorého obdivujem." Ten zmenami volebného zákona na druhý deň ešte viac vrátil Rusko do čias totality. Bush nereagoval, jeho ministerstvo zahraničia áno.

SkryťVypnúť reklamu

Nezávislí experti, a paradoxne bývalí Clintonovi poradcovia, ktorých za ruskú politiku kritizoval Bush, sú znepokojení. Upozorňujú, že Rusko nie je jasný spojenec a Bush by si to mal uvedomiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu