
Stará žena sedí na ležadle v telocvični základnej školy v maďarskej Nyirmade, kde našlo pred rozvodnenou Tisou útočisko 486 ľudí. FOTO - REUTERS
su spolu so stovkami miestnych obyvateľov malo v noci službu aj vyše 900 vojakov.
Armáde sa včera ráno podarilo dokončiť dva pontónové mosty na ceste číslo 41, ktorá vedie od mesta Nyíregyháza k ukrajinským hraniciam a pretína zaplavenú oblasť. László Helmeczy, predseda výboru záchranárov, upozornil, že viac-menej sprevádzkovanú cestu môžu používať len záchranári.
Na konci nad obcou Tarpa, kde sa pretrhla hrádza rieky Tisy, sa naďalej zdržiavalo niekoľko stoviek ľudí. Ich zásobovanie potravinami, liekmi a ošatením zaisťovala armáda. Hladina Tisy pri mestečku Záhony na maďarsko-ukrajinských hraniciach dosiahla včera ráno historické maximum: 758 centimetrov.
Zaplavená oblasť sa síce teraz už veľmi nerozširuje, ale staršie domy v obciach prestávajú odolávať vode a rúcajú sa. Podľa neoficiálnych údajov vodný živel už zničil alebo ťažko poškodil vyše sto domov. Počet evakuovaných ľudí zo zaplavených obcí už dosiahol 25-tisíc a zhruba rovnaký počet je naďalej v ohrození. Do niektorých obcí, kde voda mierne opadla, sa, naopak, začali ľudia vracať.
Kučma volá o pomoc
V Podkarpatsku z 13 okresov regiónu záplavy postihli 12 okresov. Podľa miestnych vodohospodárov ide o najrozsiahlejšie a najničivejšie záplavy za posledných 200 rokov.
Vyliata Tisa zaplavila doteraz na Ukrajine 216 obcí, z ktorých evakuovali vyše 14 000 ľudí. Zaplavených je približne 22 000 domov, z ktorých sa takmer 800 zrútilo.
Hladiny riek v celej oblasti od štvrtkového poludnia postupne klesajú. Situácia v regióne je však naďalej kritická. Chýbajú potraviny, lieky, ošatenie a tiež vyhovujúce bývanie pre tisícky ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou.
Ukrajinský prezident Leonid Kučma vyzval vo štvrtok štátne orgány a miestne samosprávy, podnikateľov i občanov z celej krajiny, aby poskytli postihnutému Podkarpatsku všemožnú pomoc.
Ukrajina oficiálne požiadala o pomoc aj Slovensko. Vedúci odboru civilnej ochrany Krajského úradu v Košiciach Andrej Salanci potvrdil, že úrad už začal organizovať pomoc, pričom sa obráti aj na Slovenský Červený kríž a na mimovládne organizácie. (čtk, tasr)