ého listu a inú odporučenú dĺžku investície. Poznáme:
FONDY PEŇAŽNÉHO TRHU sú fondy investujúce prevažne na peňažnom trhu, prípadne v obmedzenej miere aj na trhu dlhopisov. Tieto fondy sú alternatívou terminovaných vkladov, zvyčajne ponúkajú o málo vyššie výnosy ako vklady v banke a aj poplatky sú minimálne. Výnos je závislý od výšky úrokových sa-dzieb a je relatívne stabilný, na rozdiel od akciových fondov, kde je krivka výnosnosti "rozkmitaná". Investícia do takýchto fondov je vhodná aj pre investorov, ktorý nemajú žiadne skúsenosti. Fondy peňažného trhu majú nízke, často až nulové vstupné aj výstupné poplatky, oplatí sa preto do nich investovať aj na veľmi krátky čas. Riziko poklesu hodnoty podielového listu je minimálne, čo je kompenzované nízkymi výnosmi.
DLHOPISOVÉ FONDY sú fondy trvalo investujúce na trhu dlhopisov. Doplnkové investovanie do akcií je tiež možné, ale ich podiel nesmie prekročiť 10 percent aktív fondu. Ponúkajú obvykle o niečo vyšší výnos ako fondy peňažného trhu, avšak aj riziko poklesu hodnoty podielového listu je o niečo vyššie. Vzhľadom na poplatky prinášajú zaujímavé zhodnotenie až po dvoch až troch rokoch. Sú alternatívou k dlhodobým termínovaným vkladom v bankách. Dlhopisové fondy môžeme ešte deliť podľa priemernej kvality dlhopisov, využíva sa na to rating (hodnotenie) renomovaných spoločností, a podľa dĺžky splatnosti dlhopisov.
AKCIOVÉ FONDY sú fondy investujúce minimálne dve tretiny aktív fondu na akciovom trhu. Ponúkajú väčší výnos pri vyššom riziku poklesu hodnoty podielového listu. Odporučený čas investície sa pohybuje okolo 5 rokov. Sú určené pre skúsenejších investorov, ktorým neprekážajú výkyvy hodnoty podielového listu. Vývoj kurzov totiž kolíše v závislosti na dianí na akciových trhoch po celom svete. Čím dlhšie však svoje prostriedky necháte investované v akciovom fonde, tým je väčšia pravdepodobnosť, že investícia bude výnosná. Akciové fondy môžeme deliť na sektorovo orientované, tzn. že investujú svoje aktíva do vymedzených sektorov ekonomiky (ako napr. energetika, financie, technológie...), a na sektorovo diverzifikované fondy, tzn. zameriavajú sa na všeobecné investície a rozkladajú riziko medzi viac ekonomických sektorov. Tu platí, že čím užšie je akciový fond zameraný, tým vyšší potenciálny výnos alebo stratu so sebou prináša.
ZMIEŠANÉ FONDY sú fondy, ktoré investujú na rôznych trhoch do rôznych aktív a nemajú stanovené limity pre podiel dlhopisov alebo akcií. Investujú do rôznych nástrojov a poskytujú tak rozsiahlu diverzifikáciu. Investor by mal preto vopred poznať stratégiu fondu a jeho zloženie. Správca fondu investuje zvyčajne podľa momentálnej situácie na trhu. Riziko poklesu hodnoty podielového listu sa nachádza niekde medzi dlhopisovým a akciovým fondom, podľa toho, k čomu sa portfólio fondu viac približuje. Hovorí sa o nich, že sú akousi zlatou strednou cestou medzi rizikovými akciovými a konzervatívnymi dlhopisovými fondmi.
FONDY FONDOV sú zvláštne typy fondov, ktoré investujú minimálne dve tretiny aktív fondu do podielových listov iných fondov. Za nižšiu čiastku tak môžete investovať do množstva fondov, do ktorých by ste s ohľadom na obmedzené finančné prostriedky prístup nemali. Potom ešte môžeme tieto fondy rozdeliť podľa toho, či investujú do prevažne dlhopisových fondov, akciových fondov a podobne.
ZAISTENÉ FONDY - už samotný názov prezrádza, o aký typ fondov ide. Základným princípom je zaistiť všetkým, ktorí svoje prostriedky do fondu vložili, aby ich počiatočná hodnota investície bola chránená proti stratám, a navyše im umožniť podieľať sa na výnose z finančných trhov. (lusy)