Objem prostriedkov investovaných do podielových fondov stále výrazne stúpa. Analytici predpokladajú, že tento nastúpený trend bude naďalej zachovaný. Investovanie do fondov si však na rozdiel od sporenia na vkladných knižkách, prípadne terminovaných účtoch vyžaduje omnoho viac vedomostí.
Investor, ktorý nie je poučený, sa môže ľahko popáliť. Správnym výberom fondu môžete splniť svoje očakávania a preto si pozorne preštudujte fakty ešte predtým, ako sa rozhodnete investovať.
Korunový a nekorunový fond
Určite ste sa už stretli s pojmom korunový fond. Delenie na korunový a nekorunový fond je možno výstižnejšie ako triedenie na slovenský a zahraničný fond, hlavne v dnešnom čase globalizácie. Výraz "korunový fond" označuje podielové fondy, ktoré sú vydané, hovorí sa tomu aj denominované, v mene slovenská koruna. Takýto fond však nie je obmedzený iba na investície do korunových cenných papierov. Aj korunové fondy investujú do cenných papierov napríklad v Čes-
ku, v Maďarsku a podobne. Investovanie do korunových fondov má veľký význam z pohľadu menového rizika. Pri akciových fondoch mena fondu nehrá takú veľkú úlohu, pretože výkyvy akciových fondov prevyšujú menové výkyvy. Pri korunových fondoch je však menové riziko vysoké, fond denominovaný v dolároch môže zarobiť napríklad 5 percent, ale pri prepočte na koruny môžete byť v strate a výnos dosiahne mínusové hodnoty. Ak ste sa rozhodli investovať do fondov peňažného trhu alebo do dlhopisových fondov, na menu fondu si dávajte pozor.
Otvorený, uzavretý a špeciálny fond
Ďalšie delenie fondov na otvorený, uzavretý a špeciálny fond hovorí o tom, či môžete požiadať o vyplatenie svojich podielov kedykoľvek, prípadne či investovať do príslušného fondu môže ľubovolný počet podielnikov, alebo je ich počet obmedzený.
Otvorený podielový fond
Je fond, ktorého podielnik má právo požiadať správcovskú spoločnosť o vyplatenie podielových listov za aktuálnu hodnotu kedykoľvek to potrebuje. Správcovská spoločnosť je podľa zákona povinná tieto podiely od podielnika odkúpiť za cenu zodpovedajúcu skutočnej hodnote majetku, ktorý na ne pripadá. Toto je povinná uskutočniť bez zbytočného odkladu po doručení úplnej žiadosti. V praxi to znamená, že svoje peniaze dostanete vyplatené už v priebehu niekoľkých dní. Cena však môže byť znížená o výstupný poplatok, ktorý si môže účtovať správcovská spoločnosť. Otvorený podielový fond možno vytvoriť na dobu určitú aj na dobu neurčitú. Pri investovaní do otvoreného podielového fondu emituje správcovská spoločnosť nové podielové listy, vydávať ich môže v neobmedzenom množstve, pokiaľ to v štatúte nie je uvedené inak. Cena podielového listu predstavuje jeho podiel na majetku fondu, zvýšená však môže byť ešte o vstupný poplatok účtovaný správcovskou spoločnosťou. Výška vstupného a výstupného poplatku je obme-dzená zákonom a spolu nesmie presiahnuť výšku 5 percent z investovanej sumy. Stále sa zvyšujúca konkurencia však núti jednotlivé spoločnosti tieto poplatky výrazne znižovať. Poplatky rovnako závisia aj od typu fondu, pri fondoch peňažného trhu sú poplatky nižšie ako pri akciových fondoch, pretože aj ich investičný horizont a tým predpokladaný výnos je rozdielny. Pre otvorený podielový fond platia zákonom stanovené pra-vidlá obmedzenia a rozloženia rizika, napríklad že hodnota prevoditeľných cenných papierov a nástrojov peňažného trhu vydaných rovnakým emitentom nesmie tvoriť viac ako 5 percent hodnoty majetku v otvorenom podielovom fonde, alebo vklady v jednej banke alebo pobočke zahraničnej banky nesmú tvoriť viac ako 20 percent hodnoty majetku v otvorenom podielovom fonde a podobne.
Uzavretý podielový fond
Je fond, ktorého podielnik nemôže požiadať správcovskú spoločnosť o vyplatenie podielových listov za aktuálnu hodnotu kedykoľvek to potrebuje. Svoje podielové listy môže predať pred skončením času uzavretia fondu iba na kapitálovom trhu podobne ako iné cenné papiere, čo môže byť problém, pretože tu platia zákonitosti ponuky a dopytu. Uzavretý podielový fond sa vytvára len na určitú dobu, ktorá nesmie byť dlhšia ako desať rokov. Správcovská spoločnosť musí požiadať najneskôr 6 mesiacov pred uplynutím času, na ktorý bol uzavretý fond vytvorený, o premenu na otvorený fond a po schválení bude fungovať ako štandardný otvorený podielový fond. Ak sa tak nestane a spoločnosť o premenu nepožiada, je povinná uzavretý podielový fond zrušiť zákonom stanoveným postupom a vyplatiť po-dielnikov. Rovnako ako pri otvorených aj uzavreté fondy majú zákonom stanovené pravidlá obmedzenia a rozloženia rizika. Uzavreté podielové fondy však v súčasnosti u nás spravuje iba jedna správcovská spoločnosť. Tieto fondy totiž nie sú príliš atraktívne pre verejnosť, nakoľko svoje prostriedky musia klienti investovať na dlhší čas, nemajú ich voľne k dispozícii ako pri otvorených fondoch a navyše ani zhodnotenie neponúkajú výrazne iné.
Špeciálny podielový fond
Je otvorený podielový fond a môže byť vytvorený len na dobu určitú, ktorá nesmie byť dlhšia ako desať rokov. Špeciálny po-dielový fond môže byť vytvorený ako rizikový alebo diverzifikovaný podielový fond. Rizikový môže mať najviac 50 podielnikov alebo musí byť obmedzené vydávanie jeho podielových listov tak, aby bolo možné nadobud-núť podielové listy len za aktuálnu cenu prevyšujúcu 40 000 eur na jedného investora, alebo aby počiatočná hodnota podielu bola najmenej 40 000 eur. Pri diverzifikovanom špeciálnom podielovom fonde počet podielnikov alebo počet vydávaných podielových listov možno obmedziť, len ak je to uvedené v štatúte. Rovnako ako pri predchádzajúcich dvoch druhov fondov aj tu sú zákonom stanovené pravidlá obmedzenia a rozloženia rizika.
(lusy)