Skôr ako začnete investovať, popremýšľajte

Investovanie je veľmi vážna vec a vyžaduje si dostatočnú pozornosť. Pokiaľ premýšľate o tom, či a kde investovať mali by ste v prvom rade začať od svojej peňaženky. Pokojne si niekedy sadnúť, zrátať všetky svoje pravidelné i plánované mesačné výdavky ...

Investovanie je veľmi vážna vec a vyžaduje si dostatočnú pozornosť. Pokiaľ premýšľate o tom, či a kde investovať mali by ste v prvom rade začať od svojej peňaženky. Pokojne si niekedy sadnúť, zrátať všetky svoje pravidelné i plánované mesačné výdavky a tie odpočítať od svojich príjmov. Po takomto krátkom a rýchlom prepočte získate sumu, s ktorou sa môžete stať investorom. Odborníci ďalej odporúčajú, najmä pri dlhodobejších investíciách, odložiť si nejakú tú korunku bokom ako rezervu v prípade neočakávaných udalostí ako napríklad strata zamestnania. Táto tak-zvaná pohotovostná rezerva, ktorá vo výške 3- až 6-mesačného zárobku, by mala byť kedykoľvek poruke. To znamená, že by mala byť umiestnená v konzervatívnej, krátkodobej forme investovania, napr. v peňažných fondoch. Tak, aby ste v prípade náhlej potreby jej použitia nemuseli meniť svoje investične ciele a dodržať svoje vopred stanovené obdobie investície. Pokiaľ po všetkých prepočtoch ostala na vašom papieri kladná suma nastáva čas stanoviť si investičné ciele a investičný horizont, teda čas ako dlho chcete investovať a na čo chcete investované peniaze použiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ sa všetky tieto úkony nepodcenia ostáva posledná fáza, ktorej sa budeme teraz podrobnejšie venovať a to výber podielového fondu. Pri výbere je lákavé odskočiť si do svojej banky a tam si vybrať prvý fond, ktorý vám ponúknu, alebo si kúpiť noviny, prípadne navštíviť niektorú z internetových stránok a jednoducho si zvoliť fond, ktorý má päť hviezdičiek alebo ten, ktorý za posledný rok dosiahol najlepšiu výkonnosť. Je to síce najjednoduchšia, ale nie najlepšia cesta, ako nájsť pre vás ten najvhodnejší fond, ktorý splní vaše ciele a investičné očakávania. To si totiž vyžaduje trochu viac práce. Bez ohľadu na to, v akom štádiu vášho "investičného" života sa nachádzate, musíte byť schopný odpovedať minimálne na päť otázok spojených s akýmkoľvek fondom, do ktorého plánujete investovať. Pozrime sa teraz spoločne na tieto otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je historická výnosnosť fondu?

Často sa stretávame s tvrdením, že fond, ktorý zarobil za posledných 5 rokov výnos 22 percent je lepší ako fond ktorý zarobil 20 percent za rovnaké obdobie. To je síce fakt, ale nie vždy podstatný. Fond, ktorý priniesol 20 percent, mohol poraziť svojich konkurentov o 6 percent, kým fond s výnosom 22 percent mohol stratiť na svojich konkurentov míle. Na výkonnosť fondu sa nemôžeme pozerať izolovane. Musíme ho porovnať s jeho benchmarkom (ukazovateľom), ako sú napríklad rôzne indexy alebo iné fondy, ktoré investujú do rovnakého typu a druhu cenných papierov. Práve to nám ukáže, aký úspešný fond bol.

Aké riziko predstavuje daný fond?

Každé investovanie si vyžaduje podstúpenie určitého rizika. Tak ako sú niektoré fondy výnosnejšie a menej výnosné, tak sú aj niektoré fondy viac alebo menej rizikové (volatilnejšie). Čo znamená, že niektoré fondy menia svoju hodnotu v čase výraznejšie ako iné. Takže v určitých fondoch sa môžete stretnúť aj s 30-percentný nárastom alebo poklesom za rok a u iných len s 5-percentným. Všeobecne platí, čím vyšší potenciál výnosu z investície, tým vyššia rizikovosť. Investori, ktorí znášajú vysoké riziko, očakávajú aj vysoký výnos, ktorý nemusia dosiahnuť ľahko a rýchlo. Iní investori sú ochotní obetovať časť zo svojho potenciálneho výnosu za cenu pokojnejšieho vývoja investície.

SkryťVypnúť reklamu

Je niekoľko možností ako zmerať rizikovosť fondu. Najbežnejšia a najjednoduchšia je asi smerodajná odchýlka. Smerodajná odchýlka sa dá vyrátať na základe historických hodnôt podielov fondu. Nemusíte mať však strach a kupovať si knihu štatistiky. V súčasnosti mnoho hodnotení i samotné správy manažérov fondu tieto údaje obsahujú.

Kam fond investuje?

Teda s čoho sa skladá majetok fondu. Je veľmi dôležité vedieť, aké typy cenných papierov nakupujú portfólioví manažéri do fondu. Iba vtedy si investori môžu vytvoriť reálne očakávania o tom, čo im môže fond priniesť. Nemôžete totiž očakávať, že vám dlhopisový fond prinesie výnos 15 percent ročne. Rovnako dlhodobý výnos na úrovni 2 percent ročne nie je pre akciový fond ničím uspokojivým.

Pri posudzovaní tohto parametra sa nespoliehajte len na názov fondu. Nie každý názov fondu totiž presne odzrkadľuje jeho stratégiu. Niektoré túto ambíciu ani nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Manažéri fondu môžu nakupovať výhradne akcie alebo dlhopisy, prípadne môžu mixovať tieto dva druhy cenných papierov. Môžu sa zameriavať na americké alebo európske akcie, prípadne investovať na rozvíjajúcich sa trhoch. V portfóliu fondu môžu držať akcie veľkých a známych spoločností typu Coca-Cola, Microsoft či IBM, alebo sa môžu sústreďovať na malé spoločnosti, o ktorých ste vôbec nemuseli počuť. Môžu sa zamerať na spoločnosti, ktoré rýchlo rastú, alebo uprednostňovať akcie s menším potenciálom rastu ceny, ale so zaujímavo nízkou cenou. V neposlednom rade môžu manažéri vo fonde držať 20 alebo 200 titulov. Pri výbere fondu nezabúdajte, že od investičných rozhodnutí manažérov závisí výnos. Na to, aby ste získali prehľad o investíciách fondu, preskúmajte jeho portfólio - zloženie majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa bude starať o vaše peniaze?

Fondy sú také kvalitné, ako kvalitní sú ich správcovia a ľudia, ktorí riadia aktíva fondu. Špeciálne to platí pri akciových fondoch. Títo ľudia rozhodujú o tom, čo nakúpiť a čo predať z majetku fondu a kedy. Manažéri fondu sú ľudia, ktorí sú priamo zodpovední za výkonnosť fondu. Poznať týchto ľudí, či už sú to portfólio manažéri, rôzne investičné výbory alebo externí správcovia, môže byť veľmi užitočné pri výbere toho správneho fondu. Rovnako dôležité je vedieť, akú majú títo správcovia za sebou históriu, či napríklad v minulosti dosiahli nejaký významný úspech, dostali nejaké ocenenie za správu aktív a pod.

Aký drahý je fond?

Investovanie do fondov nie je zadarmo. Za profesionálnu správu vašich peňazí musíte platiť. Nezabúdajte na to, že každá koruna, ktorú miniete na poplatkoch, vám uberá z vášho výnosu.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky závisia od spôsobu správy jednotlivých fondov. Ak je majetok fondu spravovaný aktívne, teda pomerne často sa obmieňa, vyžaduje si to aj vyššie správcovské poplatky. Rovnako je to aj pri porovnaní akciových a dlhopisových fondov. Náklady na nadobúdanie aktív v akciových fondoch sú vyššie a aj portfólio je rozsiahlejšie, čo sa prejavuje vo vyšších správcovských poplatkoch.

Netreba zabudnúť ani na to, že poplatky sú fixnou záležitosťou a sú viac-menej stabilné, či už fondy zaznamenávajú nárast hodnoty alebo pokles. Nemôžete kontrolovať vrtochy na finančných trhoch, ale môžete kontrolovať, koľko vás budú fondy stáť.

Pri hodnotení poplatkov fondov je dôležité dať ich do súvisu s historickou výkonnosťou. Ak je niektorý fond o percento drahší, ale pri rovnakej investičnej stratégii dosiahol o dve percentá vyšší výnos, stále je atraktívnejší. Rovnako je dôležitý pohľad na druh fondu. Poplatky pri peňažných fondoch sú oveľa dôležitejším faktorom ako pri akciových fondoch. Manažér fondu dokáže totiž svojou prácou oveľa viac ovplyvniť výkonnosť akciového fondu ako peňažného, pri ktorom viac menej iba kopíruje trh. A ak pre vás manažér odvedie dobrú prácu vo forme lepších výsledkov ako konkurencia nebude vám vyšší poplatok až tak prekážať. A naopak nebude vám nič platné, že je správca fondu extrémne lacný, keď vo výnosnosti na míle zaostáva za konkurenciou.

SkryťVypnúť reklamu

Pavol Poklemba

SFM Slovakia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu