
Demonštranti rúcajú zátarasy pred budovou administratívy prezidenta v Kyjeve počas včerajšej zrážky odporcov moci s políciou - bezprecedentnej v histórii nezávislej Ukrajiny. FOTO - TASR/AP
KYJEV - Ukrajinská zásahová policajná jednotka sa včera zrazila so značným počtom demonštrantov, ktorí uskutočnili dosiaľ najmohutnejší protestný pochod proti prezidentovi Leonidovi Kučmovi. Policajti v špeciálnom výstroji najprv zatláčali asi 200 ľudí, ktorí sa snažili konfrontovať prezidenta v parku s pamätníkom Tarasa Ševčenka a nedovoliť mu položiť k soche kvety.
Potom sa tisíce ľudí vydali dole Kreščatikom, hlavným kyjevským bulvárom, a žiadali Kučmovo odstúpenie pre jeho údajné spojenie s vraždou opozičného novinára Heorhija Gongadzeho.
Keď pochod, ktorým vyvrcholili už dva mesiace trvajúce pokojné pouličné protesty, dosiahol k budove prezidentskej administratívy, asi stovka demonštrantov vyvolala bitku s políciou.
Reportéri Reuters videli, že polícia použila slzotvorný plyn. V zástupe boli hlavne mladí muži, ktorí opakovane útočili na policajtov, pričom používali zábrany ako baranidlá. Istý počet demonštrantov utrpel zranenia hlavy a chrbta, keď polícia na svoju obranu proti útokom fľašami, kameňmi a drevenými kyjakmi vytiahla obušky. Niekoľko policajtov zasiahla zápalná bomba.
Fašisti! Fašisti!
„Fašisti! Fašisti! Kučma preč! Kučma preč!“ Kričal dav a asi 100-členné jadro sa znova a znova vrhalo na policajtov. Vzali kanistry so slzotvorným plynom a hodili ich späť. Dav sa radoval, keď jednému policajtovi zbraň so slzotvorným plynom vybuchla v rukách.
„Pozri, pozri, pozri sa na to, ukrajinská krv preliata Ukrajincami,“ kvílila jedna žena a mávala na policajtov zakrvavenou vreckovkou. Jeden muž stál počas bitiek pokojne a vyzýval políciu, aby bitku neopätovala. Zrazili ho k zemi.
Kučma je pevný
Išlo o prvé vážne násilie počas protestov proti Kučmovi. Oficiálne odhady na Ukrajine hovorili o viac než 10-tisíc protestujúcich, podľa iných ich k večeru bolo až 18-tisíc - na Ukrajine bol včera sviatok a v jeho metropole pekné a slnečné počasie. Protesty zvolali opozičné strany, ktoré obviňujú Kučmu z objednania vraždy novinára Gongadzeho a žiadajú jeho odstúpenie. Gongadzeho bezhlavé telo našli vlani.
Kučma, ktorý je pri moci od roku 1994, však podľa analytikov tak skoro neodstúpi. Vládu drží pevne v rukách a opozícia je nejednotná. Z nepokojov obviňuje zahraničné sily, ktoré sa vraj snažia destabilizovať situáciu v krajine. (reuters, bj)