Pokuta v Česku tvorila pol miliardy korún. Stavebné sporiteľne okrem nej musia znížiť poplatky za vedenie účtu na úroveň roku 1999, čo bude približne 100 českých korún.
Slovenské stavebné sporiteľne si za vedenie účtu žiadajú ročne 250 až 400 korún. Práve výška poplatkov bude zaujímať aj slovenský úrad, no ten už dnes tvrdí, že má len veľmi obmedzené právomoci. "Kompetenciu preverovať primeranosť, teda výšku poplatkov úrad nemá, toto je v kompetencii ministerstva financií," tvrdí hovorca protimonopolného úradu Miroslav Jurkovič. Úrad môže podľa jeho vyjadrenia len preskúmať, či sa stavebné sporiteľne nedohodli na výške poplatkov.
Podľa protimonopolného úradu je štruktúra trhu stavebného sporenia na Slovensku iná ako v Česku. Podľa Jurkoviča na Slovensku dominuje jeden silný subjekt, ktorý si môže autonómne tvoriť svoju cenovú politiku a menšie sporiteľne ho spravidla nasledujú. "Takáto štruktúra trhu nie je náchylná na uzatváranie kartelových dohôd," dodal Jurkovič.
Stavebné sporiteľne vylučujú možnosť kartelových dohôd. Zhodne tvrdia, že o výške poplatkov vzájomne nikdy nerokovali a v budúcnosti ani rokovať nebudú. "V oblasti poplatkov treba zdôrazniť, že vyše polovicu polatkov za správu účtu klientov predstavuje príspevok do fondu ochrany vkladov. Je rovnaký vo všetkých stavebných sporiteľniach a rozhodujúco ovplyvňuje celkovú výšku poplatku," tvrdí Miloš Blanárik z Prvej stavebnej sporiteľne. "Prípadnému šetreniu protimonopolného úradu sa nebránime. Pri našom podnikaní nevyužívame žiadne neetické praktiky," tvrdí hovorkyňa ČSOB Marta Krejcarová.
ADRIANA PRIKRYLOVÁ