ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Minister hospodárstva Pavol Rusko meno investora, ktorého vláde odporučí ako nového kupcu Slovenských elektrární, zverejní až na budúci týždeň.
S voľbou komisie, ktorá odporučila taliansky Enel, však vyjadril spokojnosť. "Nebudem hľadať cestu ako zmeniť poradie investorov. Jednotlivé ponuky si však potrebujem podrobne preštudovať," odpovedal Rusko na otázku, či uvažuje o tom, že sa jeho návrh bude odlišovať.
Privatizačný poradca Peter Mitka o víťazstve Enelu povedal, že "môžu kúpiť šampanské, dať ho chladiť, ale nie otvárať".
Tým, čo posunulo ponuku Enelu na prvé miesto, bola, podľa poradcu, vyššia cena. "Tá rozhodovala z 90 percent. Enel okrem toho preukázal najsilnejšiu finančnú pozíciu v podobe trhovej kapitalizácie a rating," odôvodnil Mitka.
Problémom by podľa Ruska nemalo byť ani štátne vlastníctvo Enelu, ktorého 20 percent akcií by malo prostredníctvom kapitálového trhu predať koncom októbra. V rukách štátu tak zostane len tretinový podiel firmy.
Z majetku elektrární Enel žiada vyčleniť havarovanú elektráreň A1 a elektráreň V1, ktorá sa má odstaviť v rokoch 2006 až 2008. To isté bolo podmienkou aj ponuky českého ČEZ-u, ktorý ponúkol o šesť miliárd menej a je presvedčený, že ich cena presne zodpovedala predávanému majetku elektrární. Generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman sa o ponuke konkurenčného Enelu vyjadril ako o nadnesenej.
Po verdikte komisie a ministra hospodárstva bude nasledovať 3-týždňové obdobie vyjednávania o presných podmienkach Enelu s privatizačným poradcom. Súčasťou bude aj návrh privatizačnej zmluvy, ktorá by sa na rokovanie vlády mohla dostať 29. septembra alebo 6. októbra.
Pri vyjednávaní môže byť problémom napríklad požiadavka investora, ktorý chce okrem manažérskej kontroly aj väčšinu v dozornej rade podniku. "Takúto požiadavku mal okrem Enelu aj ČEZ a pri 66 percentnom podiele je pochopiteľná," potvrdil Aloiz Přidal, člen privatizačnej komisie a poslanec za KDH. Dodal, že aj to bude otázkou ďalších negociácií, keďže dozorná rada je jednou z možností kontroly zo strany štátu.
Na otázku, či je privatizácia pre koaličných partnerov priechodná aj v prípade, že investor dostane väčšinu v dozornej rade, predseda SMK Béla Bugár povedal: "Dôležité je, aby privatizačná zmluva zabezpečila energetickú budúcnosť Slovenska. Kontrolovať možno nielen počtom v dozornej rade, ale aj dobrou privatizačnou zmluvou."
Dostavba Mochoviec nie je istá
Napriek tomu, že o dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec novým investorom sa hovorí ako o hotovej veci, na ich dokončenie sa nezaviazal ani jeden z učastníkov tendra vrátane favorizovaného Enelu. Ich prísľub znel: "Len v prípade ekonomickej výhodnosti."
"Všetci investori deklarovali len to, že vypracujú svoje štúdie výhodnosti, na čo si nechali rôzny časový horizont," povedal Aloiz Přidal, člen privatizačnej komisie.
Enel si podľa Přidala dokonca na to, aby rozhodol, či Mochovce dostavia, vyžiadal jeden rok. ČEZ by na štúdiu výhodnosti potreboval od šiestich do dvanástich mesiacov, ruský investor len štyri mesiace.
Svoju rétoriku zmenil aj minister hospodárstva Rusko, keď včera vyhlásil, že "dostavba Mochoviec nikdy nebola súčasťou podmienok tendra, ale len potitickým postojom strany ANO". Známe sú však jeho mediálne vystúpenia, v ktorých dostavbu elektrárne prezentoval ako jednu z neoficiálnych podmienok tendra. To znamená, že každý záujemca logicky musel znížiť ponúkanú cenu o náklady na dostavbu.
Koaličný partner, šéf SMK Béla Bugár Ruskove vyhlásenia ani dostavbu Mochoviec ako stranícku agendu ANO nepovažuje za vhodné. SMK sa chce najprv ubezpečiť, že požiadavka dostavby Mochoviec nijako nedeformovala celý tender. (tc)
Čo rozhodlo o výbere uchádzača?
Technické kritériá - 10 percent
Zámer investora s elektrárňami, budúca strategická a finančná pozícia podniku (Business plan) Trhová kapitalizácia investora (Trhová hodnota a množstvo emitovaných akcií firmy) Kreditný rating Skúsenosti s fúziami a akvizíciami v regióne Bodové hodnotenie komisie - maximum 10 bodov:
Enel 7,55
ČEZ 7,09
Inter RAO UES 2,4
Finančný návrh (cena) - 90 percent
Bodové hodnotenie komisie - maximum 90 bodov:
Enel 86,7 (840 miliónov eur)
ČEZ 72,2 (690 miliónov eur)
Inter RAO UES 67,8 (547 miliónov eur)
Celkové hodnotenie uchádzačov - maximum 100 bodov:
Enel 94,3
ČEZ 79,3
Inter RAO UES 73,2
Autor: TEREZA COPLÁKOVÁ