FOTO - ARCHÍV SME
Gynekológovia hovoria, že každá nemocnica má kontrolný systém, ktorý zabraňuje, aby o zákroku rozhodoval iba jeden lekár. Rozhodnutie o potrate je podložené výsledkami vyšetrení. Lekári nevylučujú, že systém sa dá obísť, no upozorňujú, že zovšeobecniť toto tvrdenie nie je správne.
Riaditeľ gynekologickej nemocnice v Bratislave Vladimír Cupaník hovorí, že interrupciu na základe zdravotnej indikácie musí stanoviť a podpísať prednosta oddelenia alebo jeho zástupca. "Rozhodujú na základe potrebných vyšetrení. Ak žena uvedie, že užívala lieky alebo trpí na vážnu chorobu, tak si vyžiadajú príslušnú zdravotnú dokumentáciu, aby si overili užívanie lieku, prípadne záznamy o príslušnej chorobe."
To isté tvrdí aj riaditeľ ružinovskej nemocnice v Bratislave Valerián Potičný. V Ružinove interrupcie nerobia, len umelé prerušenia zo zdravotných dôvodov. "Diagnózu potvrdzuje primár aj prednosta," povedal Potičný.
Vo zvolenskej nemocnici o interrupcii rozhoduje komisia. V nemocnici v Spišskej Novej Vsi musí lekárovi diagnózu potvrdiť starší lekár a primár. Na vyšetrenie používajú ultrazvuk. Primár tamojšieho gynekologického oddelenia Štefan Novysedlák povedal, že u nich počet potratov nerastie. (dro)