MICHALOVCE - Na infekčnom oddelení nemocnice v Michalovciach leží momentálne desať pacientov s vírusovou meningitídou. Od polovice augusta zaznamenali až 24 prípadov s rovnakou diagnózou. Primár infekčného oddelenia Štefan Zamba si taký vysoký počet chorých na nehnisavý zápal mozgových blán za posledné roky nepamätá.
"Pracujem tu trinásty rok, ale podobnú situáciu som nezažil. Podľa počtu ochorení ide už o epidemický výskyt," povedal primár.
Pacientmi sú väčšinou deti predškolského a školského veku a mladí ľudia do 30 rokov. Ochorenie sa prejavuje bolesťami hlavy, horúčkami až do 40 stupňov Celzia, zvracaním a stuhnutím šije. Ťažkosti po nasadení liečby väčšinou po troch dňoch ustúpia. Hoci vírusová meningitída je menej nebezpečná ako hnisavý zápal mozgových blán, zanedbanie terapie môže spôsobiť trvalé následky najmä na nervovom systéme, v ojedinelých prípadoch sa končí aj smrťou.
Na ochorenie nie sú špeciálne lieky. "Používame štandardnú liečbu. Okrem iných liekov podávame pacientom farmaceutiká, ktoré zabraňujú opuchu mozgu," povedal primár. Hospitalizácia trvá priemerne 10 až 12 dní.
Podľa Zambu ochorenie spôsobuje zatiaľ presne nešpecifikovaný vírus. "Predpokladáme, že ide o enterovírusy, laicky črevné vírusy, ktoré sa môžu vyskytovať vo vode či v potravinách a prenášajú sa napríklad aj znečistenými rukami. Musíme však počkať na výsledky z virologického laboratória v Košiciach. Až potom sa môžeme vyjadriť k mechanizmu nákazy a pôvodcovi."
Pacienti sú z rôznych obcí okresov Michalovce, Sobrance a Vranov nad Topľou, teda z celej spádovej oblasti nemocnice. Nejestvuje teda jedno ohnisko, z ktorého by sa nákaza šírila.
Epidemiologička: Musíme počkať
Nízky vek pacientov, ľahší priebeh ochorenia v porovnaní s hnisavým zápalom mozgových blán a zvýšený výskyt na prelome leta a jesene svedčí podľa krajskej epidemiologičky Janky Staškovej o tom, že príčinou ochorenia je pravdepodobne enterovírus. Doterajší priebeh virologického vyšetrenia podľa nej vylúčil kliešťovú meningitídu.
"Vzorky sa kultivujú na bunkových kultúrach. Laboratórne vyšetrenie trvá 10 až 14 dní. Výsledky by mali byť známe najneskôr do konca budúceho týždňa. Musíme počkať," povedala Stašková. Myslí si, že ochorenie nevychádza z jedného zdroja a vylúčila, že by súviselo so záplavami na prelome júla a augusta či s premnožením komárov.
(sen)