"Zo začiatku išlo hlavne o vybudovanie kariéry a moci, teraz už ide len o peniaze," hovorí Spišiak po šiestich vraždách podnikateľov, ktoré sa udiali za posledný rok.
Keď v roku 1997 zavraždili Maroša Sýkoru, jeho vražda sa interpretovala ako výsledok nespravodlivého rozdelenia peňazí po bankovej lúpeži. Po rokoch však vyšli najavo nové skutočnosti.
Vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša nasvedčuje, že vraždu spáchali práve "sýkorovci". U samotného Sýkoru si ju podľa obvinenia objednal vtedajší riaditeľ SIS Ivan Lexa.
Publicista Milan Žitný si preto myslí, že Sýkora mohol byť pre niekoho aj nepohodlným svedkom, ktorý začal mať veľké nároky, napríklad pri privatizácii. Vrážd nepohodlných svedkov je však oveľa menej ako tých pre finančné spory.
Automaty a výpalné
Zdroje peňazí podsvetia sú podobné ako v minulosti - najmä ilegálne. Nároky sa však zvyšujú. "Keď sa začínalo s výpalným a hracími automatmi, každý vedel, že to nie je veľký biznis. Aj výpalníctvo sa pod tlakom legislatívy pretransformovalo na zmluvy. Boli to stále len peniaze na prežitie," hovorí Žitný. "Živiť armádu ľudí nie je sranda. Mocnejšia skupina môže mať okolo dvesto ľudí. Každý, kto bol vitálnejší, sa snažil založiť veľkú firmu a zarábať stámilióny." Erotický salón je dnes podľa Žitného tiež dobrý už iba na výrobu kompromitujúcich videonahrávok, nie na zarábanie peňazí.
Správanie Jozefa Svobodu (zavraždili ho na začiatku leta) v polovici deväťdesiatych rokov, keď kúpil kasína a začal zarábať veľké peniaze, opísala pre SME jeho manželka Karin. "Vtedy nevedel, čo so sebou, začal mať menej času, menej chodil domov. Peniaze skazia charakter každému, málokto to zvládne." Svoboda sa podľa nej časom chcel z kruhov podsvetia vymaniť, ale bolo už neskoro.
Niektoré zdroje ziskov pretrvali dodnes, našli sa aj nové. Napríklad obchodovanie s pozemkami, nehnuteľnosťami, prevádzačstvo a k tomu drogy, alkohol, cigarety, nafta. "Dnes je to komplikovanejšie, lebo obvinenia polície sú oveľa hlbším zárezom do ich štruktúr, ako boli doteraz," tvrdí Spišiak.
Milióny získalo podsvetie aj z obchodu s ľahkými minerálnymi olejmi, za ktorý polícia nedávno zatkla asi 80 ľudí. Zisky malo zrejme aj zo zmanipulovaných konkurzov.
Medzi zatknutými v kauze ľahkých vykurovacích olejov je napríklad Vladimír S., ktorý pre "konkurznú mafiu" zakladal fiktívne firmy.
Vražda pred kamerami
Vražda je podsvetiu blízky spôsob riešenia problémov, hoci Spišiak hovorí, že ju vždy využíva až ako poslednú možnosť. "Je to ich mentalita - spoločný znak všetkých organizovaných zločineckých skupín na svete," myslí si Žitný. Tým, že vraždia cez deň pred priemyselnými kamerami ako v prípade posledne zavraždeného Petra Čongrádyho, demonštrujú svoju silu. "Nevedia to inak. Moc sa má demonštrovať tak, že sa v zákulisí poťahuje za nitky, ale to je skôr výbava politikov a bielych golierov."
Akúkoľvek pomoc polície pritom výhľadové obete odmietajú, je to pod ich úroveň. Povedia, že tiež o možnej vražde vedia a sami sa strážia. Keď sa ich polícia snažila sledovať a chrániť aj proti ich vôli, mafiánova SBS si myslela, že sú to najatí vrahovia a policajti skoro prišli o život.
Po vražde Sýkoru a teraz aj Čongrádyho médiá spomínali ich vzťah s SIS. Čongrády sa kamarátil napríklad s bývalým novinárom a šéfom kontrarozviedky Petrom Tóthom. Aká je rola SIS?
"Dovolím si len odhadnúť, že spravodajská služba pri týchto vraždách pomohla polícii minimálne," hovorí Žitný. Aj pri spoločných sedeniach s políciou podľa neho siskári skôr len vyzvedajú, čo všetko policajti vedia. Spišiak však tvrdí, že kontaktmi s SIS alebo políciou sa často chvália samotní mafiáni bez vedomia dotyčných. "Chcú vyzerať silnejší."
S inými krajinami máme podobnú najmä kauzu ľahké minerálne oleje, v Česku však najvyšších mafiánskych bossov nevraždili. Podľa Žitného aj preto, lebo sa tam usadila zahraničná mafia - najmä ruská. Rozšírené sú tam tiež regionálne klany, silne prepojené na miestnu políciu, napríklad v Moste. K nám zahraničná mafia natoľko neprenikla, lebo tá naša bola dostatočne silná.
Objasniť vraždu - nemožné
Za takmer nemožné označuje Spišiak, že by sa polícii podarilo vraždy mafiánov oficiálne objasniť. "Intenzívne na tom pracujeme, ale vždy si to vyžaduje časový odstup. V podsvetí nie je až také významné, kto vraždil, ale to, kto si vraždu objednal. Nájsť dôkazy je veľmi komplikované." Vraždu Čongrádyho nasnímala priemyselná kamera, nič zásadné však nezaznamenala a útočníci sú na zázname neidentifikovateľní.
"Málokde vo svete sa podarí odhaliť takéto vraždy. Robí sa to veľmi opatrne, objednávka prebehne dávno predtým, než dôjde k exekúcii," povedal Žitný.
Polícia je slabá aj pre skorumpovanosť a únik informácií, najmä od radových policajtov. Skupine takáčovcov napríklad pomáhal bratislavský policajt, ktorý im predával tajné informácie o ľuďoch z evidencií alebo o tom, kde sa pohybujú hliadky.
Už dnes sa po Bratislave hovorí, kto ďalší je na rade. Podľa polície je to však bežné. "Zastrašujú sa vojaci, získavajú sa zradcovia," tvrdí Spišiak.
Čo sa deje teraz?
Polícia sa po nástupe nového vedenia snaží mafiánov prichytiť pri akejkoľvek inej kriminalite, odrezať ich od finančných zdrojov a tým ich oslabiť. Napríklad takáčovcov zatkla za porušenie zákona o SBS, dnes sú však už na slobode. Teraz polícia intenzívne vyšetruje konkurzy. Spišiak hovorí, že polícii sa darí a aj preto je podsvetie nervózne.
Poslední zavraždení bossovia mali niečo spoločné - chceli sa stať slušnými občanmi, respektíve preniknúť z "malej" mafie do "veľkej", ktorá točí miliardy. Nechceli už byť spájaní s podsvetím a snažili sa očistiť svoje meno. Zabúdali pritom na svojich "podriadených" - pešiakov, ktorí kedysi, keď bojovali o svoju pozíciu, stáli pri nich. Práve s touto verziou teraz polícia najintenzívnejšie pracuje - že pešiakom sa nepáčilo, ako si ich bossovia delia peniaze, ako málo im zo zárobkov dávajú, a preto sa rozhodli vymeniť generáciu.
Že sa mafiáni snažili dostať do "čestnej" spoločnosti, však mohlo prekážať aj veľkej mafii - tá totiž oficiálne so zločinom nie je spájaná, na rozdiel od klasických výpalníkov. Práve naopak - prezentuje sa ako slušná firma, financuje politické strany a má napríklad vplyv na prijímanie zákonov. Keby pustila do svojich radov oficiálneho mafiána, poškodilo by jej to.
Začiatkom leta zavraždili v Bratislave Jozefa Svobodu (foto vľavo), minulý týždeň prišiel na rad Peter Čongrády, ktorého zabili pred jeho pizzeriou v Petržalke. FOTO - ARCHÍV SME