BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra podpísalo zmluvu na zákazku za 31 miliónov korún s českou spoločnosťou Arthur D. Little po rokovacom konaní bez zverejnenia, a nie po verejnej súťaži. Spoločnosť spraví personálny a ekonomický audit, ktorého výsledkom by malo byť šetrenie nákladov v rezorte.
Ministerstvo rozhodlo, že si ešte pred podpisom zmluvy s konkrétnou firmou, ktorá audit spraví, dá spraviť vstupnú analýzu, ako by mal audit vyzerať. "Oslovili sme priamo tri spoločnosti - víťaza, Erst and Young a Berger Strategy Consultant - a dali sme inzerát v jednom denníku, aby sa mohli prihlásiť aj iné," povedal hovorca rezortu Boris Ažaltovič.
Firmy podľa Ažaltoviča nemuseli vypracovať konkrétnu vstupnú analýzu - predložili iba cenovú a obsahovú ponuku, čoho by sa mala analýza týkať. "Arthur D. Little predložil najkomplexnejšiu ponuku a aj najlacnejšiu ponuku na vstupnú analýzu," povedal Ažaltovič.
Firma teda pre ministerstvo urobila vstupnú analýzu. Ažaltovič hovorí, že sa ministerstvu "páčila" a keďže na ňu mala firma autorské právo, hneď s ňou podpísalo aj zmluvu na vykonanie auditu.
"Je to, ako keby niekto spravil projekt, čo by ho zaväzovalo, že ho bude aj realizovať. To nie je pravda," povedala Katarína Brtáňová, riaditeľka odboru legislatívy a metodiky Úradu pre verejné obstarávanie. Podľa nej, aj keď má firma autorské práva na projekt, môže napríklad iba vykonávať dozor nad realizáciou a neznamená to, že ho bude automaticky robiť.
Brtáňová si na základe medializovaných informácií o audite myslí, že súťaž na "komplexný audit" za niekoľko desiatok miliónov korún mala byť zverejnená v medzinárodnom vestníku pre verejné obstarávanie.
Advokát Tomáš Kamenec si myslí, že takýmto postupom ministerstva "mohlo prísť k porušeniu princípov priehľadnosti, rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie uchádzačov". Ak štát obstaráva akúkoľvek analýzu, podľa neho by k nej mal mať aj práva zaručujúce jej všestranné použitie. "Takto podľa môjho názoru mala byť formulovaná aj zmluva na vstupnú analýzu."
Úrad pre verejné obstarávanie podľa Brtáňovej začína pri problematických súťažiach konať v prípade, že príde písomný podnet. "Môžeme začať konať aj sami, ale z personálnych dôvodov je to skôr neobvyklé," povedala.
Audit má na ministerstve vnútra podľa Ažaltoviča na starosti ekonomická sekcia. Šéfuje jej 26-ročný Martin Cebo, ktorý sa do funkcie dostal asi pred dvoma rokmi.
Personálny audit už má za sebou ministerstvo financií. "Bola to medzinárodná verejná súťaž, zverejnená vo vestníku pre verejné obstarávanie," povedal hovorca ministerstva Peter Papanek. Vyhrala spoločnosť Logica, ktorá ponúkla najnižšiu sumu - asi 19 miliónov korún.
Ministerstvo obrany rovnako vypísalo medzinárodný tender na personálny audit a vybralo spoločnosť, ktorá ho mala urobiť. Jedna zo spoločností, ktoré neuspeli, sa však odvolala a Úrad pre verejné obstarávanie výsledky súťaže zrušil. Ministerstvo sa chystá tender zopakovať.
ROMAN KRPELAN
Vnútro nakupuje aj autá bez verejnej súťaže
Ministerstvo vnútra asi pred mesiacom oznámilo, že bez rokovacieho konania uzavrelo zmluvu so spoločnosťou Autotip na 56 miliónov korún. Spoločnosť sa zaviazala, že dodá 140 automobilov značky Opel Astra Classic Caravan po 403-tisíc korún za kus. Konkurz ministerstvo vraj nerobilo, lebo firma ponúkala mimoriadnu zľavu s časovým obmedzením.
Predajca spoločnosti Auto Trend hovorí, že u nich dnes stojí rovnaké auto 464 900 korún, ale orgány štátnej správy majú automatickú zľavu na 427 708 korún. Pri odbere 140 kusov, čo je podľa neho mimoriadne veľké číslo, aj keby išlo o dodávku áut za dva roky, je podľa neho takmer isté, že kupujúci by dostal ďalšie zľavy. (rk)