Zákaz mal podľa zákona vypršať po desiatich rokoch, ak by ho Kongres znovu nepredĺžil. To republikánska väčšina kongresu odmietla. Prezident George Bush v minulosti vyhlásil, že predĺženie zákona podpíše, sám však neurobil nič pre to, aby sa tak stalo.
Pravdepodobne si pred prezidentskými voľbami nechcel znepriateliť prívržencov ani odporcov zákazu. Právo na vlastnenie zbrane je jednou z najcitlivejších otázok americkej politiky.
Bushov prístup už ostro kritizoval demokratický kandidát na prezidenta John Kerry. Proti ukončeniu zákazu protestovali aj mnohí policajní velitelia.
Paradoxné je, že práve minulý týždeň vláda informovala o tom, že miera ťažkej zločinnosti v krajine je najnižšia od roku 1973. To sa podľa zástancov zákona po povolení predaja poloautomatických zbraní rýchle zmení.
Zákaz sa vzťahoval na 19 typov zbraní vojenského pôvodu, umožňujúcich neprerušovanú streľbu, napríklad verzie Kalašnikova AK-47 alebo Uzi. Zakazoval aj predaj niektorých komponentov ako zásobníkov na vyše desať nábojov, tlmičov, sklápacích opierok. Tie, podobne ako samotné zbrane, nemajú využitie pre šport ani lov a sú definované ako vojenské. Veľa Američanov ich napriek tomu s obľubou vlastní. (pm)