Prvý školský deň v Beslane triedy prehľadávali psy. Hľadali výbušniny.
FOTO - TASR/AP
V severnom Osetsku si včera zopakovali začiatok školského roka. Pred bránami však nestáli nedočkaví prváci ani dievčatá s veľkými mašľami vo vlasoch a kyticami pre učiteľov. Školy obchádzali muži v uniformách a psy. Hľadali výbušniny a zbrane. Prezreli každú triedu každej školy. "Keď s tým skončíme, budeme školy strážiť 24 hodín denne," hovorí Tajmuraz Murtazov, zástupca policajného šéfa.
Deti by do školy mali prísť až dnes, vtedy budú dokončené bezpečnostné prehliadky. Rodičia sa však boja: z tragédie v Beslane totiž vinia predovšetkým štátnu moc. Tá zlyhala a dovolila teroristom obsadiť školu. Potom nezvládla oslobodzovaciu akciu. Prečo by sme im mali veriť teraz, pýtajú sa.
"Neviem, či deťom dovolím ísť do školy," povedala agentúre AFP matka z Beslanu Larissa Dzucevová. Škola jej detí je neďaleko školy číslo 1, kde 3. septembra umierali deti. "Ešte stále sú v šoku, v tej škole mali veľa kamarátov," hovorí a jej manžel ju v rozhodnutí nechať deti doma podporuje.
Strach majú aj učitelia. Riaditeľka jednej z beslanských škôl Irina Izimová chce začať školu diskusiou o tom, čo sa stalo v ich meste. "Vôbec neviem, čo poviem. Spolieham sa, čo mi napovie srdce. Na nič sa nepripravujem."
Deti, ktoré boli medzi zajatcami, tak skoro do školy nepôjdu. Ešte stále čakajú na operácie, liečia sa zo zranení a čo je najťažšie: z traumy. Podľa oficiálnych správ leží v nemocniciach v Severnom Osetsku, Rostove na Done a Moskve 242 detí. Odborníci odporúčajú, aby pred tým, než zasadnú do školských lavíc, prešli rehabilitačnými kurzmi.
V Beslane stále žijú rodičia, ktorí nenašli svoje deti. Videli ich vybiehať zo školy, ale nenašli ich ani v nemocniciach, ani v márniciach. Pätnásťročnú Sofiu Arosejevovú videl spolužiak dokonca v jednom z áut, ktoré odvážali deti zo školy. Potom sa mu stratila a odvtedy jej niet. Takto "zmizlo" asi 105 ľudí.
Oleg Calogov, ktorý koordinuje identifikáciu obetí, denníku Moscow Times povedal, že väčšina nezvestných pravdepodobne zahynula pri výbuchoch. "Nájdu" ich už len pomocou DNA. V troskách zdemolovanej školy každý deň pátrajú zúfalí príbuzní po nejakej stope po svojich blízkych. Keď vidia, čo zostalo, rozplačú sa.
Bezpečnostné opatrenia sa posilnili vo všetkých ruských školách. Niektoré začali s výučbou bezpečnosti. V Jekaterinburgu napríklad pod šírym nebom vyučujú vojenskú techniku. Žiaci sa učia o tankoch a transportéroch, ktoré si majú možnosť pri hodine ohmatať a popreliezať. (mik, čtk)