Putin sa rozhodol, že terorizmus porazí upevňovaním moci. FOTO - REUTERS |
Ruskí demokrati sú v šoku. Prezident Vladimir Putin podľa nich využil tragédiu v Beslane a nadelil si väčšie právomoci ako cár. Médiá označili včerajšie rozšírené zasadanie ruskej vlády, na ktorom Putin oznámil mnoho principiálnych zmien, za historické.
Prezidentov a guvernérov jednotlivých subjektov Ruskej federácie a starostu Moskvy už nebudú voliť všeľudovým hlasovaním ako dosiaľ, ale ich bude navrhovať prezident a schvaľovať miestne parlamenty. Budú teda vymenovaní rovnako ako federálna vláda, ktorá sa úplne podriaďuje Kremľu.
Podľa Putina si také opatrenia vyžaduje súčasná situácia. "Rusko vyhlasuje vojnu terorizmu," vyhlásil a zdôraznil, že cieľom reforiem je posilnenie jednoty krajiny. Výnos potvrdzujúci navrhované zmeny podpísal včera.
Ruské regióny a predovšetkým republiky, ktoré obývajú rôzne národnosti, sa dlho snažili vydobyť si od Moskvy čiastočnú subjektivitu. Teraz ju úplne strácajú. Centralizácia moci a posilnenie štátnych štruktúr sú podľa pozorovateľov verejným priznaním autoratívneho riadenia krajiny.
Severný Kaukaz označil prezident za strategickú oblasť Ruska a oznámil vytvorenie zvláštnej Federálnej komisie pre severokaukazský región. Jej hlavnou úlohou má byť zvýšenie životnej úrovne v oblasti.
Demokrati i komunisti návrhy Putina jednoznačne odsúdili. "Namiesto toho, aby zaviedol poriadok v silových štruktúrach, likviduje posledné zvyšky kontroly nad nimi," tvrdí predstaviteľ demokratického Jabloka Sergej Mitrochin. Veľké problémy očakávajú pozorovatelia v oblastiach, kde žijú neruské národy. Kremeľ im teraz bude posielať lojálnych vodcov z Moskvy, ktorým sa nebudú chcieť podriaďovať. Politológ Georgij Satarov vysvetlil novinárom Putinove reformy slovami: "V našej krajine je zrejme nedostatok diktatúry."
Väčšina komentárov sa zhoduje, že opatrenia Kremľa nemajú s bojom s terorizmom nič spoločné a že Putin len využil situáciu, aby upevnil svoju autoritatívnu pozíciu. Verejnosť sa však prikláňa k tomu, aby bola zvýšená jej bezpečnosť.
Niektoré opatrenia už odsúhlasili miestne orgány. Napríklad ústredná banka vydala príkaz, aby všetky finančné ústavy hneď zaviedli novú funkciu kontrolóra na podozrivé bankové operácie. Prísnejšie pravidlá budú platiť pri vydávaní pasov a registrácií. Prenikanie teroristov zo zahraničia má obmedziť prísnejšie stráženie štátnej hranice. Napríklad na Severnom Kaukaze vznikne 79 nových pohraničných základní.
V Moskve budú musieť majitelia bytov, ku ktorým sa chce prihlásiť ďalšia osoba, dokazovať, že na jednom štvorcovom metri nežije príliš veľa ľudí. Občanov vyzývajú, aby hlásili polícii, kto sa do ich okolia prisťahoval. Ochrancovia ľudských práv sa obávajú, že podobné iniciatívy sa zvrhnú na masové udávanie "osôb kaukazskej národnosti", ako sa hovorí v Rusku obyvateľom Kaukazu.