BRATISLAVA – Na Slovensku je veľmi jednoduché založiť politickú stranu, v minulom roku ich počet prekročil stovku. Len málo z nich má však možnosť a záujem aktívne politicky pôsobiť. Podľa politológov žiadnej z malých a v súčastnosti bezvýznamných strán nehrozí, že by v budúcnosti mohla vyniknúť. Napriek tomu od posledných volieb vzniklo na Slovensku štrnásť strán.
Politologička Soňa Szomolányiová z Univerzity Komenského hovorí, že počet malých strán v európskych parlamentoch rastie. Strany s preferenciami okolo päť percent majú význam, aj keď u nás im po voľbách preferencie klesli. Ostatné podľa nej nebudú v budúcnosti úspešné.
„Sú to okrajové strany a iné asi ani nebudú,“ myslí si aj politológ Rastislav Tóth z Univerzity Mateja Bela. Vyniknúť by mohli, len ak by získali do svojich radov nejaké známe osobnosti a za dostatočného „mediálneho kriku“.
Úspešné sú naopak záujmové strany, ktoré vzniknú okolo známej osobnosti. „Napríklad Smer, ktorý by sa ale pokojne mohol volať aj Žirafa a bol by úspešný.“ Malé strany podľa neho nemajú veľkú šancu sa presadiť ani v regiónoch, lebo občania vzťahujú aj svoje miestne problémy k centru.
O niektorých malých stranách, ktoré vznikli pred voľbami, sa hovorilo ako o satelitoch väčších strán, ktoré majú odčerpávať hlasy politickým protivníkom a zväčšiť počet spriaznených ľudí vo volebných komisiách. Tóth to považuje za jeden zo zaujímavých pokusov o tvorbu politiky, okolo strán by však skôr mali vznikať záujmové, podporné organizácie, podobne ako za prvej republiky.
BORIS ZEMKOTematicky príbuzné články
Bezvýznamní sa zviditeľňujú po svojom
Dobre utajené strany a straničky
Známe strany tie malé a neznáme nezaujímajú
NEI: Spoluprácu hatí erotika
Neutrálne hnutie Slovenská liga: Ide nám o voličov