Adam Malysz - a tí ostatní skokani

Suverénom 49. ročníka skokanského Turné štyroch mostíkov je Poliak Adam Malysz. Lyžiar z Wisly vyhral všetky tri doterajšie kvalifikácie - v Oberstdorfe, Garmisch-Partenkirchene i Innsbrucku - ale v pretekoch na nemeckých mostíkoch ho aj napriek dlhým ...

Poľský skokan na lyžiach Adam Malysz (na snímke) vyhral včera tretie preteky 49. ročníka Turné štyroch mostíkov v Innsbrucku skokmi dlhými 111,5 a 118,5 m a vedie v celkovom poradí. FOTO - REUTERS

Suverénom 49. ročníka skokanského Turné štyroch mostíkov je Poliak Adam Malysz. Lyžiar z Wisly vyhral všetky tri doterajšie kvalifikácie - v Oberstdorfe, Garmisch-Partenkirchene i Innsbrucku - ale v pretekoch na nemeckých mostíkoch ho aj napriek dlhým skokom pripravili o lepšie umiestenie štýloví rozhodcovia. V Oberstorfe tak 23-ročný Malysz skončil na 4. mieste a v Ga-Pa obsadil 3. miesto. Včera v Innsbrucku však už o jeho prvenstve neboli žiadne pochybnosti.

„Keď som videl Adama pri prvom súťažnom skoku na Bergiseli, bolo mi jasné, že druhé už bude len formalitou,“ spokojne vravel poľský tréner Apoloniusz Tajner. Malysz sa však neuspokojil iba s víťazstvom a po najdlhšom skoku v 1. kole (111,5 m) aj v druhom odstavil konkurenciu (118,5 m). Pred druhým Fínom Ahonenom mal náskok 45,9 boda! A to ešte vo štvrtkovej kvalifikácii utvoril nový rekord olympijského mostíka v Innsbrucku 120,5 m.

„Chcel by som na Turné štyroch mostíkov v celkovom poradí skončiť do tretieho miesta,“ vravel útly poľský skokan pred týmto ročníkom a mnohým sa jeho slová zdali odvážne. Veď vlani sa na týchto prestížnych pretekoch obsadil 31. priečku. Malysz v rokoch 1996 a 1997 vyhral tri súťaže Svetového pohára, ale v celkovom hodnotení neskončil lepšie ako siedmy (1996) a v posledných štyroch rokoch bol najlepší na 26. priečke.

V tejto sezóne akoby skákal iný Malysz. Zatienil nemecké i rakúske skokanské hviezdy. Stal sa prvým Poliakom, ktorý vyhral preteky na Turné štyroch mostíkov, i prvým Poliakom, čo sa ujal vedenia v celkovom hodnotení. Pred sobotňajšou záverečnou súťažou v Bischofshofene stráca druhý Japonec Kasai naňho už 38,4 boda a tretí Ahonen dokonca vyše 72 bodov. Ak Malysz unesie psychickú záťaž, domov sa odvezie v novom audi pre víťaza tohto ročníka turné.