Ruské finále na poslednom grandslamovom turnaji roka vyhrala Svetlana Kuznecovová (vpravo) nad Jelenou Dementievovou 6:3, 7:5. FOTO - REUTERS
Ruské tenistky, 22-ročná elegantná blondína z Moskvy Jelena Dementievová a o tri roky mladšia Svetlana Kuznecovová, športový typ z Petrohradu, si hneď pri nástupe na finále 123. ročníka posledného grandslamového turnaja roka US Open získali srdcia Newyorčanov.
Tri roky po útoku na dvojičky
Na ústredný kurt Athura Ashea na dvorcoch Flushing Meadow vo štvrti Queens nastúpili Rusky s modrými bejzbalovými čiapkami. Nápisy na nich vyjadrovali úctu záchranárom po teroristickom útoku pred tromi rokmi na "dvojičky" Svetového obchodného centra v meste. Finále bolo v sobotu 11. septembra.
Američania ihneď zabudli, že deň predtým vyradila Kuznecovová Lindsay Davenportovú 1:6, 6:2, 6:4 a Dementievová Jeniffer Capriatiovú 6:0, 2:6, 7:6. USA nemalo tentoraz vo finále nikoho, v mužskej dvojhre (skončila sa po uzávierke) hrali Švajčiar Roger Federer s Austrálčanom Lleytonom Hewittom.
Finále s pietnou dôstojnosťou
Grandslamový turnaj vyhrala po prvý raz vo svojej kariére po výbornom ofenzívnom výkone Kuznecovová 6:3, 7:5. Nie celkom zdravej Dementievovej (zranený ľavý stehenný sval), ktorá semifinále s Capriatiovou doslova vydrela, v závere už očividne dochádzali sily.
Gratulácie finalistiek sa niesli až v dojemne priateľskom duchu. Dokreslili atmosféru dôstojnej piety. Obe Rusky odohrali celý turnaj s čiernymi stužkami na znak smútku a súcitu s pozostalými obetí krvavého masakru v severoosetskom Beslane.
Dementievová: Prosím ešte o minútu ticha
"Víťazstvo venujem newyorským obetiam teroristických útokov, ale tiež všetkým deťom, ktoré prišli o život počas rovnako nezmyselného útoku nedávno v Beslane," s vážnou tvárou preberala víťazný pohár Kuznecovová. Dementievová požiadala vzápätí ešte o jednu minútu ticha na počesť mŕtvych v rodnej krajine. "Tento deň spomienky znamená pre mňa strašne veľa. Vy ste stratili stovky ľudí 11. septembra 2001, my zasa desiatky detí 1. septembra 2004. Spoločne si ich uctime, spoločne sa snažme, aby sa už nikdy neopakovali, aby sme urobili všetko proti neľudským prejavom teroru," citovala internetová stránka wtatour.com Moskovčanku.
Tretí Grand Slam roka do Ruska
Tenisové dvorce patrili v roku 2004 Ruskám. Až na prvý grandslamový turnaj Australian Open, ktorý vyhrala Belgičanka Justine Heninová-Hardennová. V Paríži zvíťazila Anastasia Myskinová, vo Wimbledone Maria Šarapovová a teraz Kuznecovová.
"Som šťastná, že som mohla bojovať vo finále. Aj keby som prehrala, bol by to pre mňa výborný deň. Rusko sa teraz stalo tenisovou veľmocou," vyhlásila Kuznecovová. Petrohradčanka potom kľúčovo poďakovala tenistke, ktorá sa nemalou mierou pričinila o jej rast - Martine Navrátilovej. Vlani po jej boku triumfovala dovedna päťkrát vo štvorhre.
Cyklistický klan a tenistka
Svetlana Kuznecovová mala podľa rodinnej tradície sedieť na bicykli. Jej otec Aleksander vychoval v Lokomotive Moskva päť olympijských víťazov. Mama Galina Carevová patrí medzi cyklistické šprintérske legendy. Svetovou šampiónkou sa stala šesťkrát (1969 - 1971, 1977 - 1979), dvadsať ráz prekonala svetový rekord na 500 metrov. Brat Nikolaj získal striebro v Atlante 1996 v ruskom tíme stíhačov.
Odchovankyňa barcelonskej školy
Kuznecovová nie je odchovankyňou slávnej floridskej školy Nicka Bolletieriho, absolvovala barcelonskú tenisovú Akadémiu Sánchez-Casal. Prvou partnerkou, s ktorou získala dva deblové tituly, bola v roku 2002 Arantxa Sánchezová-Vicariová, v súčasnosti hrá Svetlana s Jelenou Lichovcevovou (už tri tituly).
Prvou vlastnosťou 19-ročnej Petrohradčanky, ktorá striedavo žije v rodnom meste a v Barcelone, je bojovnosť. Bolo to jasné hneď v jej prvom zápase na okruhu WTA Tour. Šestnásťročná Kuznecovová zvíťazila nad Virginiou Ruanovou-Pascualovou nato, ako odvrátila 11 mečbalov!
Vizitka Svetlany Kuznecovovej
Narodená 27. júna 1985 v Petrohrade, výška 174 cm, hmotnosť 73 kg, praváčka s obojručným bekhendom
Bydlisko: striedavo Petrohrad a Barcelona
Poradie v rebríčku WTA Tour: po víťazstve v New Yorku postúpi na šieste miesto
Víťazstvá na turnajoch WTA Tour vo dvojhre: 2004 - Eastbourne, 2002 - Helsinki, Bali
Grand Slam: 2004 - US Open
Pomer víťazstiev a prehier v roku 2004: 47 - 16
Pomer víťazstiev a prehier v kariére: 143 - 60
Zárobok na prémiách v roku 2004: 1 738 467 USD (za víťazstvo na US Open milión USD)
Zárobok na prémiách v kariére: 2 492 967 USD
Autor: PETER FUKATSCH