Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava, preložila Andrea Černáková
Vo Veľkom Meste okupovanom cudzími vojskami sa už nedalo žiť. Matka zavedie svojich dvoch synov k starej mame na vidiek. K príšernej starej mame: negramotnej, špinavej, lakomej, zlej, dokonca vraždiacej. Dvojčatá s ňou majú ťažký život. Nenechajú sa však ubiť a samy objavujú zákony života plného krutosti, samy sa naučia aj písať. Do veľkého zošita, ktorý ukrývajú na povale, zapisujú svoje pokroky, zážitky a postrehy. Román bol preložený do vyše tridsiatich jazykov. Agota Kristof (1935) sa narodila v Maďarsku, odkiaľ v roku 1956 emigrovala do Švajčiarska, kde žije dodnes.
Stanislav Rakús: Nenapísaný román
Koloman Kertész Bagala, Bratislava
Najnovší román Stanislava Rakúsa zachytáva hodnotovú stratifikáciu zvráteného systému normalizácie, ktorý vytláča na perifériu schopných a favorizuje neschopných či bezcharakterných ľudí. Hlavný protagonista, prozaik a teoretik literatúry Adam Zachariáš sa pokúša cez "poetiku nenapísanosti" zobraziť pravú tvár tohto obdobia. Vzniká tak text v texte, román v románe.
Ján Findra: Štylistika slovenčiny
Vydavateľstvo Osveta, Martin
Monografia predstavuje novú koncepciu štylistiky, pričom sa opiera o výsledky vlastných výskumov a analýz. Práve na tomto základe vymedzuje predmet štylistiky, jej ústredný pojem - štylému, klasifikáciu a charakteristiku jazykových prostriedkov ako výrazových prostriedkov textu, modelové štruktúry hĺbkovej organizácie textu (v tradičnej terminológii slohové postupy a slohové útvary), modelové štruktúry povrchovej organizácie textu (v tradičnom chápaní jazykové štýly), ako aj kategóriu žánru ako "koncovú" modelovú štruktúru. Kniha je určená študentom slovenského jazyka a literatúry, žurnalistiky, vysokých umeleckých škôl, ale aj širokej kultúrnej verejnosti.
Paul Johnson: Civilizace starého Egypta
Academia, Praha
Paul Johnson (1928), známy britský historik a publicista, opisuje históriu starovekej egyptskej ríše, jej spoločenské, ekonomické a náboženské usporiadanie, zvláštnu pozornosť venuje egyptskému umeniu a kultúre. Posledná kapitola je venovaná druhému životu starovekého Egypta - jeho vnímaniu v neskoršom priebehu dejín a jeho znovuobjavovanie, ktoré prebieha zhruba od konca osemnásteho storočia. Text sprevádza množstvo farebných fotografií, kniha je vybavená výberom literatúry a registrom.
Danica Janiaková: Prechádzky po Bratislave
Perfekt, Bratislava
Publikácia ponúka podrobný itinerár piatich prechádzok, počas ktorých uvidíte to najhodnotnejšie, čo by v Bratislave mal vidieť a poznať každý jej obyvateľ i návštevník: Bratislavský hrad i hrad Devín, okolie Dunaja, a predovšetkým architektonický klenot - historické centrum. Nebudú tu defilovať len budovy, ale spoznáte aj významné osobnosti, ktoré tvorili dejiny mesta, zaujímavých ľudí, ktorí kráčali tými istými ulicami, ľudí, ktorí tie nádherné budovy projektovali, stavali alebo v nich bývali. V porovnaní s inými knihami tohto typu tu dostali väčší priestor legendy a povesti.
Petra Hůlová: Přes matný sklo
Torst, Praha
Nový román Petry Hůlovej, autorky románu Paměť mojí babičce, je psychologickou sondou do najintímnejších rodinných vzťahov. Sledujeme v ňom rozprávanie dospievajúceho syna a jeho matky, ktorí z dvoch rozdielnych osobných i generačných perspektív pozorujú život svoj i svojich najbližších. Ústrednou témou knihy je ľudská samota, neúprimnosť k sebe samému, sebaklam. Petra Hůlová vníma tragické pod povrchom všednosti, je majstrovskou pozorovateľkou ľudských pováh, postojov a väzieb medzi ľuďmi.
Bruno Latour: Nikdy sme neboli moderní
Kalligram, Bratislava
Najprekladanejšia a najcitovanejšia kniha jedného z najvýraznejších súčasných francúzskych filozofov. Autor sa v tejto publikácii zamýšľa nad problémami, s ktorými je konfrontovaná súčasná spoločnosť: kríza ideológií, pád socializmu, rozvoj moderných telekomunikačných technológií, sociálne pohyby, medzinárodné konflikty a i.
Ruhrberg, Schneckenburger, Frickeová, Honnef: Umění 20. století
Vydavateľstvo Slovart, Bratislava, preložili Blanka Pscheidtová a Jindřich Schwippel
Dvadsiate storočie prinieslo dynamické zmeny vo všetkých oblastiach života. Aj v umení sa objavili nové pohľady a definície. Táto kniha sa encyklopedickým spôsobom snaží zachytiť jeho vývin a venuje sa celému spektru disciplín vrátane fotografie a nových médií. Významnou súčasťou publikácie je slovník umelcov, ktorý obsahuje životopisy a bibliografie 780 osobností. (ba)