V centre nádvoria európskych kultúrnych vrstiev je otvorený hrob Ježiša, z ktorého rastie strom života v podobe plastiky Fera Guldana. Obrazy sú kapitolami histórie ľudstva. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
Európske nádvorie v Šahách vedľa synagógy je prechádzkou po histórii ľudstva. Jej sedemnásť kapitol najnovšie znázorňuje sedemnásť obrazov od stvorenia sveta po 21. storočie. Libreto k nim napísal a projekt financoval predseda nadácie Pečať mesta Šahy Péter Hunčík.
Známy psychiater, ktorý bol istý čas poradcom prezidenta Václava Havla, sa v synagóge hrával ako dieťa. Narodil sa v dome, ktorý s ňou susedí. Keď sa po rokoch v zahraničí prišiel do mesta pozrieť, uvidel zo synagógy ruinu. Rozhodol sa ju zrekonštruovať cez svoju nadáciu, ktorá podporuje kultúru, o bezplatný prenájom budovy požiadal židovskú náboženskú obec a za pol roka ju obnovil. O peniazoch, ktoré na to vynaložil z vlastných zdrojov, hovoriť nechce. Synagóga už niekoľko rokov slúži na výstavy výtvarného umenia a koncerty džezovej i vážnej hudby.
Hunčík si tak odškrtol prvý projekt a začal rozmýšľať nad úpravou nádvoria, ktoré nazval nádvorím európskych kultúrnych vrstiev Átrium Európa. Sochárovi Jurajovi Bartuszovi sa zdôveril, že chce mať pred vstupom sochu Šahana i Európana. Zdôvodnenie bolo jednoduché - človek môže harmonicky žiť, ak spozná, odkiaľ pochádza a kam smeruje. Bartusz teda urobil šahanskú sochu európskeho občana, ktorá stojí jednou nohou pevne na zemi a druhou vykračuje dopredu, do Európy.
Druhý priestor, ktorý odkrýva kapitoly dejín ľudstva, zveril Ferovi Guldanovi. V strede nádvoria je otvorený Ježišov hrob a z neho "rastie" strom života v podobe Guldanovej plastiky. Dotvára ho grécke divadlo a stena synagógy, znázorňujúca Múr nárekov. Výrazné sú drevené sochy askétov stĺpnikov, ktorí žili okolo 4. storočia v Ázii na stromoch alebo na stĺpoch. Na dvore sa stretávajú rozličné kultúry. "Múr nárekov symbolizuje židovskú kultúru, Ježišov hrob kresťanstvo, stĺpnici zasa byzantskú a divadlo grécku kultúru."
Synagóga s nádvorím je zatiaľ zamknutá, návštevníkom ju otvoria, ak o to požiadajú, v neďalekom múzeu. Doktor Hunčík by ju rád sprístupnil a oživil. V rámci tretieho projektu by mala v objekte pribudnúť kaviareň. Myslí si, že pri káve budú mať ľudia čas porozprávať sa o posolstve Guldanových obrazov. Dejiny sveta sú podľa neho veľkou učebnicou, z ktorej môže čerpať každý.
Predseda nadácie vysvetľuje, prečo pomáha Šahám: "Šahy stratili v roku 1960 štatút okresného mesta, prestali do nich prúdiť veľké investície a dnes potrebujú pomoc. Za všetko, čo som dosiahol, vďačím tomuto mestu a chcem mu tento dlh splatiť."
Synagóga je v tomto pohraničnom meste v podstate jediným priestorom na kultúru. Šahy nemajú dom kultúry a nedávno prestali premietať aj v jedinom mestskom kine.