Mestský úrad pridelí občanom čipové karty, cez ktoré si v miestnych potravinách vrecia kúpia. Podľa čiarového kódu na vreciach bude mesto kontrolovať, kto si kúpil koľko vriec. V cene budú zahrnuté všetky náklady na zber, prepravu a zneškodňovanie odpadov. Obyvatelia Prejty by tak mali platiť len za také množstvo odpadu, aké naozaj vyprodukujú. Najlacnejšie 15-litrové vrece by malo stáť 7,50, najväčšie 60-litrové 30 korún.
Dubnickí poslanci sa pôvodne zaoberali návrhom uplatniť vrecový systém na území celého mesta. Dubnica by sa tak stala prvým slovenským mestom bez kontajnerov. Zastupiteľstvo však napokon novinku odsúhlasilo iba v tisícovej Prejte. Podľa primátora Juraja Červinku sa totiž nový systém musí najskôr otestovať.
Rozhodnutie mesta ostro kritizoval environmentalista a poslanec mestského zastupiteľstva Marek Kurinec. "Skúsenosť z Prejty, kde sú len rodinné domy, nám neukáže, ako bude tento systém fungovať v meste s panelákmi. Riešiť by to mali mestskí policajti a pri náhodných kontrolách nedodržiavanie nariadenia pokutovať. Takto sa problematika komunálneho odpadu opäť iba preložila na ďalšie volebné obdobie," myslí si Kurinec. "Kto chce šetriť životné prostredie a vlastné prostriedky, musí jednoducho viac separovať a kompostovať," vysvetľuje.
Primátor Dubnice Juraj Červinka sa však obáva, že ak sa začnú vrecia koncentrovať pred bytovkami, môže dôjsť k nekontrolovateľnému neporiadku. "Nevieme vylúčiť, či to nepovedie k vzniku čiernych skládok a rozmachu odpadovej turistiky," tvrdí.
(mp)