Banská Štiavnica 12. septembra (TASR) Druhý a záverečný diel rozsiahlej publikácie Dejiny baníctva na Slovensku pokrstili v závere tohto týždňa v Banskej Štiavnici počas celoštátnych osláv Dňa baníkov, geológov a naftárov. Knihu uviedol do života minister hospodárstva Pavol Rusko symbolickým poklepaním baníckym "fokošom", cifrovanou štajgrovskou palicou.
Kniha, ktorej prvá časť vyšla pred rokom, po prvý raz komplexne dokumentuje históriu zložitého procesu ťažby nerastných surovín na území Slovenska od prvého využívania ložísk zlata, medi a limonitických železných rúd z obdobia Keltov až po súčasné využívanie rudných, nerudných a uhoľných ložísk.
Autori publikácie venujú zvláštnu pozornosť obdobiam, keď boli slovenské bane najvýznamnejšími strediskami ťažby drahých kovov na svete, disponovali najvyspelejšou banskou technikou a pracovali v nich vzdelanci na vysokej odbornej úrovni. Dejiny baníctva na Slovensku poskytujú tiež názorný obraz o rozsahu všetkých druhov banskej činnosti na Slovensku, jej úrovni, vývoji, ekonomických a sociálnych podmienkach vrátane organizácie práce v podzemí i na povrchu až do roku 2000.
Pod publikáciu sa podpísal kolektív jedenástich popredných odborníkov pod vedením zostavovateľa Petra Zámoru. Majú spolu 6 232 strán, text dokumentuje 1 192 obrázkov, dobových fotografií, máp, schém a reprodukcií. Publikáciu vydala Banská agentúra v Košiciach a Zväz hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a početných sponzorov, prevažne ťažobných spoločností na Slovensku.
pr ds