Medzi pestovateľmi sú dobre známe dva druhy škodcov strukovín - zrniarka fazuľová, ktorá poškodzuje fazuľu, šošovicu, sóju, lupinu a konský bôb, a zrniarka hrachová škodiaca na hrachu. Poškodené semená majú zníženú klíčivosť, výživne sú znehodnotené a nevhodné na konzumáciu.
Dospelý chrobák zrniarky fazuľovej meria 2 až 4,5 milimetra, je hnedosivej farby. Vajíčka sú biele, lesklé, podlhovasté. Larva je beznohá, oblúkovite ohnutá, hrubá, bielej farby s tmavou hlavou. Škodca prezimuje v skladoch a na poliach vo vypadanom zrne po zbere. Odtiaľ sa koncom júna dostáva na porasty, kde chrobáky kladú vajíčka na dozrievajúce struky. Larvy vyžierajú semená, kde sa aj zakukľujú. Vývoj dokončujú v skladoch, kde sa dostávajú spolu so semenami. Semená napadnuté larvami sú spočiatku pokryté tmavými škvrnami. Na tomto mieste larva vyhrýza tzv. okienko, cez ktoré neskôr vychádza chrobák. Otvorené okienka možno vidieť po zbere a najmä v skladoch. V jednom semene žerie zvyčajne niekoľko lariev. V teplých skladoch má škodca až osem generácií do roka.
Chrobák zrniarky hrachovej je o niečo väčší, čierny s malými bielymi škvrnkami. V porastoch sa chrobáky objavujú koncom mája v čase kvitnutia hrachu, kde sa živia peľom i korunnými lupienkami. Vajíčka sú podlhovasté, žltkastej farby, nakladené bývajú na najmladších strukoch. Larva je veľmi podobná predchádzajúcemu druhu. Škodí rovnako ako zrniarka fazuľová s tým rozdielom, že v jednom semene býva len jedna larva.
Preventívna ochrana spočíva v skorom výseve zdravého a dobre očisteného osiva. Semená treba zberať radšej skôr a s minimálnymi stratami, poškodené zničíme. Aj rastlinné zvyšky čo najskôr po zbere zapravíme do pôdy. Veľmi účinné je zničenie lariev alebo aj chrobákov v semenách nízkymi teplotami. Pri rýchlom prenesení z tepla do chladu ľahko hynú. Podobne aj vetranie skladov v suchých mrazivých a slnečných dňoch je príčinou veľkého úhynu chrobákov. V malom množstve sa odporúča schladenie strukovín určených na vysievanie v ďalšom roku na teplotu aspoň -10 stupňov počas 48 hodín (napríklad v pohári v mrazničke), čím sa úplne zničia všetky vývojové štádiá zrniarok.
Chemická ochrana je možná len v období pred kvitnutím strukovín (najneskôr do odkvitnutia) prípravkami SUMITHION SUPER, KARATE 2,5 WG a proti zrniarke fazuľovej aj DECIS EW 50, ale iba pri zistení náletu chrobákov do porastov. Ošetruje sa raz, najviac dvakrát. Paušálna ochrana bez sledovania skutočného počtu chrobákov sa neodporúča a je zbytočná. Prirodzenými nepriateľmi zrniarok sú niektoré blanokrídlovce.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP-OOR