v spolupráci s nemocnicou pre matku a dieťa v Providence v USA v štáte Rhode Island. (Mnohé fakty a podrobnosti sú uvedené v prednáške, ktorá opakovane zaznela v USA a v rôznych východoeurópskych krajinách - http://www.aiha.com/english/partners/kosice/results1yr/sld001.htm).
Ak bolo možné znížiť spotrebu antibiotík o 97 percent na oddelení, kde sa prijímajú len novorodenci s ťažkými komplikáciami, v ohrození života, so zlyhávaním srdiečka a pľúc a so závažnými poruchami imunity, určité rezervy v používaní antibiotík budú asi aj v iných oblastiach pediatrie.
Samozrejme, opísaný prípad otca, ktorý odmieta dávať dcére antibiotiká, je trocha prehnaný. Na druhej strane, podľa mojich informácií, je však používanie antibiotík na Slovensku veľmi často zbytočné. Mnohí rodičia trvajú na predpísaní antibiotík len preto, že dieťa má dlhší čas teplotu, inokedy treba antibiotiká nasadiť preto, že rodičia sú nespoľahliví, inokedy sa predpíšu preto, že pediater nemá možnosti, čas alebo chuť pacienta vyšetriť znova o niekoľko hodín, prípadne vyšetruje dieťa v piatok poobede.
Napriek tomu poznám mnoho veľmi poctivých a dobrých pediatrov, ktorí si ambulanciu vybavili analyzátorom na stanovenie a rozlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie a diagnostiku dokážu dotiahnuť tak presne, aby sa antibiotiká nasadili naozaj len deťom, ktoré ich potrebujú.
Niektorí rodičia majú opakovanú skúsenosť, že lekár dieťaťu antibiotiká predpísal, oni mu ich nedali, a na druhý deň bolo dieťa už bez teplôt. Pomysleli si, načo nám ich vlastne predpísal, pomýlil sa? Tak sa mení dôverný vzťah lekára a pacienta. Všetko je v komunikácii, ochote a možnostiach.
Antibiotiká priniesli určite veľa pozitívneho. Umožnili liečiť ochorenia, ktoré v minulosti spôsobovali trvalé poškodenia orgánov, v niektorých prípadoch zachránili život. Toto viedlo k určitej dezinformácii verejnosti - ak som chorý, potrebujem lieky, ak som chorý, potrebujem antibiotiká, za všetko môžu baktérie, vírusy, parazity. Nie je to však tak. Ak sú antibiotiká indikované, mali by sa používať tie, ktoré majú čo najužšie spektrum účinku a sú cielené voči vyvolávateľovi infekcie. Ak to tak nie je, sú nasadené zbytočne, alebo sú neúčinné voči vyvolávateľovi, a ich nežiaduce účinky prevládajú nad pozitívnymi. Sú to zbytočne vyhodené peniaze. Žiaľ, v súčasnej medicíne sa veľmi často používajú antibiotiká so širokým spektrom, farmakologické firmy pretláčajú svoje výrobky rôznymi trikmi, a tak sa zbytočne čerpajú financie zo zdravotníctva, ktoré by sa mohli použiť efektívnejšie. To však nie je problém len na Slovensku, deje sa to aj v Čechách a v západných krajinách. Dôležité je, aby sme o tom vedeli, komunikovali so svojím lekárom, aby mal lekár čas komunikovať s pacientom, aby nemocnica mala dosť penazí objednať a podávať tie lieky a antibiotiká, ktoré sú na chorobu najúčinnejšie, aby v nemocniciach a v ambulanciách pracovali lekári, ktorí budú schopní a budú mať možnosti urobiť správnu diagnostiku, aby mali možnosť vzdelávať sa, aby nemuseli myslieť len na body, za ktoré dostanú od poisťovní peniaze, aby nepredpisovali antibiotiká len preto, že ich navštívil díler z farmakologickej firmy.
Autor: MUDr. PETER KRCHO, PhD Pediater - neonatológ Perinatologické centrum FNsP, Košice