FOTO - REUTERS
Známa škótska skupina Franz Ferdinand, ktorá začiatkom týždňa vyhrala prestížnu britskú Mercury Music Prize, zaútočila na vyfabrikovaný pop. Podľa jej speváka Alexa Kapranosa je víťazstvo výsledkom nástupu novej vlny dobrej rockovej hudby a signalizuje úpadok rôznych televíznych súťaží typu SuperStar.
"S naším víťazstvom prichádza éra, ktorá ukončí nadvládu vyfabrikovanej popovej hudby," povedal na ceremoniáli v Londýne Kapranos. "Už máme dosť súťaží PopIdol, už máme dosť Akadémie slávy." Podľa neho sú Franz Ferdinand, ktorí vlani vydali rovnomenný debutový album, zástupcom nastupujúcej generácie na britskej hudobnej scéne. "Prechádzame naozaj pozitívnymi zmenami. Je stále viac ľudí, ktorí chcú počúvať skutočnú hudbu," tvrdí mladý frontman poukazujúc na fakt, že všetky dobré skupiny vznikli z "normálnych chalanov, vyjadrujúcich sa po svojom" a nie umelo, v hlavách šéfov veľkých vydavateľstiev.
Franz Ferdinand sú prvou rockovou skupinou, ktorá po trojročnej nadvláde elektroniky získala Mercury Prize. Cenu udeľujú kritici, umelci a experti za originálnu nahrávku, pričom nezohľadňujú množstvo predaných nosičov. Franz Ferdinand tento rok predstihli konkurentov v podobe The Streets, Joss Stone, Amy Winehouse alebo The Zutons. Súčasťou ceny, ktorá sa udeľuje iba britskej alebo írskej skupine, či interpretovi, je šek v hodnote 20-tisíc libier.
Pred dvomi rokmi boli ešte neznámou skupinou zo širokej scény v škótskom Glasgowe. Keď vydali prvý singel, dúfali, že predajú päťsto kusov. Nakoniec sa z ich debutového albumu predalo úctyhodných dva milióny nosičov. Skupina v súčasnosti pracuje na novej nahrávke. "Cítime pekelný tlak. Ten nevychádza zvonku, ale od nás, pretože máme vysoké nároky," dodáva spevák skupiny, ktorej hudba vychádza z novovlnných skupín 70. a 80. rokov.
Víťazstvo talentovaných Škótov potešilo aj mnohých kritikov, prirovnávajúcich nastupujúcu generáciu k mohutnej vlne britpopu, vedenej Oasis a Blur, ktorá sa Ostrovmi prevalila v polovici 90. rokov. "Už bolo načase. Dobré skupiny sa vracajú a zaujímavá hudba je všade okolo. Britskej scéne roky dominoval pop, ale s nástupom skupín Franz Ferdinand a Keane je ho v hitparádach oveľa menej," povedal pre BBC editor magazínu Q Paul Rees. (peb)